Obywatelskie zatrzymania nietrzeźwych kierowców: aż dwa tego samego dnia!

O zatrzymaniach pijanych kierowców na drogach powiatu puckiego pisaliśmy już niejednokrotnie, m.in. w materiałach:

Teraz dzielimy się kolejnymi historiami pijanych kierowców i obywatelskich zatrzymań.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy I

W sobotę, 11 maja 2024 r., po godzinie 16., policjanci z Komisariatu Policji w Kosakowie pojechali do zgłoszenia, które wpłynęło od obywatela, który ujął nietrzeźwego kierowcę – 40 letnią mieszkankę powiatu puckiego.

Po przyjeździe na miejsce, policjanci przebadali 40-letnią mieszkankę powiatu puckiego, która poinformowała mundurowych, że nie piła alkoholu i nie znajduje się pod jego wpływem. Jednak po  badaniu okazało się, że 40-latka prowadziła pojazd mając około dwóch promili!

Kobieta dobrowolnie poddała się karze, którą prokurator ustalił jako:

  • rok ograniczenia wolności polegający na kontrolowanej, nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie;
  • ma także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres czterech lat oraz
  • musi wpłacić 7 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy II

Jeszcze tego samego dnia, w sobotę, 11 maja 2024 r., również około godz. 16., dzielnicowi z puckiej komendy zatrzymali 40-letniego kierującego Volkswagena. Informacje o pijanym kierowcy wpłynęły od 31-latka, który zauważył jadącego zygzakiem Volkswagena na trasie z Lubkowa do Wierzchucina w gminie Krokowa.

Jadący zygzakiem kierowca Volkswagena zaparkował przy jednym z marketów, a następnie udał się po alkohol i wsiadł z nim do auta, by dalej ruszyć. To wtedy 31-letni mieszkaniec powiatu wejherowskiego wkroczył do akcji: uniemożliwił dalszą jazdę kierowcy i niezwłocznie powiadomił policję.

Mężczyzna poddał się dobrowolnie karze, którą prokurator ustalił jako:

  • rok ograniczenia wolności polegający na kontrolowanej, nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie,
  • ma także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat oraz
  • musi wpłacić 10 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy: mundurowi apelują

Puccy policjanci przypominają, by reagować na niebezpieczne zachowania innych uczestników ruchu drogowego dzwoniąc niezwłocznie po interwencję policji.

Każdy, nawet anonimowo, dzwoniąc po numer alarmowy 112, może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każde takie zgłoszenie – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk. – Musimy pamiętać, że pijany kierowca to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Pamiętajmy także, by dbając o swoje bezpieczeństwo i oceniając przy swoje możliwości, nie podejmować samemu działań, które należą do obowiązków funkcjonariuszy.

Fot. KPP w Pucku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *