Ferie z policjantami: ciekawe zajęcia praktyczne o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku

Elementem pracy policjantów i ich troski o bezpieczeństwo najmłodszych jest przekazywanie wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa. Dlatego też w pierwszym tygodniu ferii zimowych 2024 w województwie pomorskim mundurowi z Komisariatu Policji w Krokowej: st. post. Wojciech Dargacz i st. post. Tomasz Darul, odwiedzili dzieci w Odargowie i Prusewie, spędzające wolny czas w świetlicy wiejskiej. 

– Codziennie dzieje się tam mnóstwo ciekawych rzeczy. Są organizowane między innymi zimowiska, półkolonie i zajęcia ogólnorozwojowe. To właśnie na taki czas atrakcji dla dzieci i młodzieży zostali zaproszeni mundurowi z Krokowej. Jeden z policjantów jest również ratownikiem, dlatego też jego wiedza i umiejętności zostały podwójnie zauważone i docenione – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Głównym tematem spotkania funkcjonariuszy z dziećmi było szeroko rozumiane bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. Dzieci dowiedziały się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się podczas zimowego wypoczynku.  Policjanci przypomnieli w jaki sposób należy postąpić, gdyby się zgubiły, jakie są numery alarmowe do służb ratunkowych oraz jak należy się zachować w kontaktach z osobami nieznajomymi.

Informacje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dostępne są na stronie polskiej policji: https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/240386,Bezpieczny-i-aktywny-zimowy-wypoczynek-2024.html

Policjant st. post. Tomasz Darul, który jest również ratownikiem, przeprowadził krótki kurs pierwszej pomocy. Głównym jego celem było przede wszystkim nauczenie dzieci reagowania. Młodsi poznali zasady wzywania pomocy i zachowania bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, a starsze dzieci poznały praktyczne techniki ratowania i miały możliwość samodzielnie je przećwiczyć.

– Policjant podkreślił, jak ważnym jest wyrobienie dobrych nawyków, kształtowanie  odpowiedniej postawy i przełamanie strachu u najmłodszych. Taki przekaz prowadzony przez policjanta był sposobem na pokazanie, że ratowanie życia to nie jest wiedza tajemna, bo kiedy od najmłodszych lat znamy prawidłowe nawyki, łatwiej i szybciej podejmujemy właściwe decyzje – tłumaczy asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk. – Warto podkreślić, że taki pokaz policjantów stanowił też doskonałą okazję do kształtowania pewności siebie, odpowiedzialności za innych, empatii i najważniejsze- wpływał na proces budowania odporności psychicznej. Mundurowi uważają, że ten ostatni element jest bardzo cenny w dzisiejszym zmiennym i niestabilnym świecie.


Fot. KPP w Pucku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *