Wiosna w Parku Miejskim we Władysławowie. Tak zmienia się przyrodnicze miejsce między kościołem a cmentarzem | ZDJĘCIA

Na wiosnę przybrały na tempie prace w Parku Miejskim we Władysławowie. To miejsce ma zachwycać mieszkańców i turystów. Będzie?

R E K L A M A

Nabierają tempa prace przy tworzeniu nowego wizerunku Parku Miejskiego we Władysławowie. Przy ul. Żeromskiego, między cmentarzem a kościołem we Władysławowie już m.in. widać zarysy nowych ścieżek oraz instalacji. Na drzewach pojawiły się budki lęgowe dla ptaków, a także schronienia dla owadów i małych zwierząt.

Część prac obejmie też rosnące tu drzewa i krzewy. Te szczegółowo obejrzano i opisano. Okazało się, że najstarsze z drzew jest naprawdę wiekowe, bo zaczęło rosnąć ok. 200 lat temu!

Wiadomo, że ponad 1800 sztuk drzew zostanie ściętych, a pod topór pójdzie również 28 tys. metrów kwadratowych krzewów (jeżyny). Dużo? Teoretycznie tak, ale jak tłumaczą w Urzędzie Miejskim we Władysławowie, to tylko kilka procent obecnego drzewostanu.

– Bardzo istotne jest szybkie usunięcie wskazanych drzew, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w parku, a w przypadku świerków dodatkowo sprzyjają rozprzestrzenianiu się szkodnika – tłumaczą urzędnicy.

Ale nie tylko wycinkę zaplanowano w Parku Miejskim we Władysławowie. W ramach rewaloryzacji zieleni, zostaną posadzone nowe krzewy i drzewa. Kompozycje roślinne z krzewów, pnączy i bylin, będą tworzyć układ wijących się tzw. „prądów morskich” zimnego i ciepłego, wzdłuż głównej alei parkowej, będącej jednocześnie edukacyjną „ścieżką kaszubską” z placykami przewidzianymi do prezentacji kaszubskich legend, do powstania której zostanie wykorzystane drewno i gałęzie z wycinki

– Ogromnie cieszy fakt, że dzięki tym działaniom zmieni się jakość tej przestrzeni i to nie tylko pod względem estetycznym. Powstaną m.in. piękne alejki z wielobarwnymi nasadzeniami, ścieżka edukacyjna dedykowana kaszubskiej kulturze, ale również będzie to miejsce zdecydowanie bardziej bezpieczne, sprzyjające wykonywaniu różnych aktywności w ramach spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ponadto najistotniejszy jest również aspekt środowiskowy, bo dzięki systemowemu uporządkowaniu parku, uda się zapewnić lepsze warunki bytowania obecnej tam florze i faunie.

mówi Roman Kużel, burmistrz Władysławowa

Modernizacja parku we Władysławowie nie będzie tania, bo całkowity koszt to prawie 17,9 mln zł, a władze Władysławowa zdobyły spore dofinansowanie – ponad 15,2 mln.

Wiosna w Parku Miejskim we Władysławowie – ZDJĘCIA

Foto. Konrad Kędzior | Gmina Władysławowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *