Bezdomność w powiecie puckim. Jak pomóc bezdomnym? Nie bądź obojętny!

Temperatury stają się coraz niższe, a to stanowi ogromne zagrożenie dla osób bezdomnych.

– Okres jesienno-zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku i niezaradnych życiowo. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu – wyjaśnia asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Policjanci z powiatu puckiego kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych. Patrole mają na celu skuteczniejsze dotarcie do potrzebujących, którzy w okresie zimowym mogą skorzystać z różnych form pomocy, m.in. noclegowni, ogrzewalni, a także ciepłego posiłku czy odzieży.

Dzielnicowi z powiatu puckiego, podczas służby, patrolują ulice zwracając szczególną uwagę na parki, skwery oraz ogródki działkowe w obawie czy nie znajduje się tam potrzebująca osoba. Mundurowi wskazują osobom bezdomnym noclegownie czy inne miejsca, gdzie mogą się ogrzać i otrzymać posiłek.

Policjanci apelują, abyśmy i my nie byli obojętni na trudną sytuację bezdomnych: pomóc może każdy. Wystarczy zwrócić uwagę na osoby bezdomne przebywające na terenach ogrodów działkowych, czy siedzące na ławkach, i powiadomić o tym służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

– Wszystkich mieszkańców prosimy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość, mogą być narażone na działanie niskich temperatur. Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie. Ważne jest, aby każdy z nas w tym trudnym okresie był empatyczny w stosunku do osób, które mogą stać się ofiarami mrozów – mówi oficer prasowy KPP w Pucku. – Wszelkie informacje i zgłoszenia należy kierować pod numer alarmowy 112 oraz do Straży Miejskiej w Pucku i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pucku.

Bezdomni potrzebują teraz naszej szczególnej uwagi. Jeżeli wiesz, gdzie przebywają osoby wymagające pomocy, poinformuj o tym instytucje zajmujące się pomocą. Policjantów możesz powiadomić, nie wychodząc z domu za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Poznaj aplikację „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, w skrócie KMZB to aplikacja, dzięki której poinformujesz policjantów o różnego rodzaju zagrożeniach.

  • Umożliwia wybranie jednej spośród 24. sklasyfikowanych kategorii zagrożeń oraz precyzyjne umieszczenie jej na mapie. Jedną z nich jest „osoba bezdomna wymagająca pomocy”.
  • Zgłoszenie w KMZB nie wymaga logowania czy podania danych osobowych. Jedyne czego potrzebujesz, aby realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w swoim regionie, to dostęp do Internetu.
  • Policjanci zweryfikują każdą uzyskaną informację. Kto wie, być może tak prostym sposobem, uda Ci się uratować czyjeś życie.

One thought on “Bezdomność w powiecie puckim. Jak pomóc bezdomnym? Nie bądź obojętny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *