Władysławowo. Posadzili Dąb Pamięci gen. Józefa Hallera. To patron placówki Straży Granicznej we Władysławowie | ZDJĘCIA

Na terenie Placówki Straży Granicznej we Władysławowie posadzony został Dąb Pamięci generała Józefa Hallera. Dowódca Błękitnej Armii jest patronem tej placówki 30 listopada 2018 roku.

Posadzenie Dębu Pamięci we Władysławowie przez kontradm. SG Andrzeja Prokopskiego, ppłk. SG Krzysztofa Maluchnika i Barbarę Kos-Dąbrowską poprzedziło wystąpienie komendanta MOSG. Nawiązał on w nim do postaci patrona, który, jak podkreślił, jest niezwykle istotny dla Pomorza i całej Polski.

– Mówiąc o zaślubinach Polski z morzem, kontradm. SG Andrzej Prokopski dodał, że tym samym generał Haller wyznaczył jeden z najważniejszych momentów w historii naszej Ojczyzny i zapisał go w pamięci potomnych. Admirał wskazał, że moment ten był jednocześnie symbolicznym przekazaniem formacjom wojskowym misji ochrony i zapewnienia bezpieczeństwa morskiej granicy odzyskanego Państwa Polskiego – relacjonuje kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

Majową uroczystość upamiętni też tablica, przy której kapelan MOSG kmdr ppor. SG Andrzej Szpura odmówił modlitwę oraz poświęcił ją oraz pamiątkowe drzewo. Dopełnieniem uroczystości był krótki koncert w wykonaniu Orkiestry MOSG.

Generał Józef Haller (1873-1960) odegrał istotną rolę w tworzeniu II Rzeczpospolitej Polskiej i umacnianiu jej granic. W 1919 roku przybył do Polski na czele nowocześnie wyposażonej armii, którą włączono w ogólną siłę zbrojną Rzeczpospolitej. Wykonując zadanie objęcia w posiadanie przyznanego Polsce traktatem wersalskim Pomorza, 10 lutego 1920 roku w Pucku dokonał symbolicznego zaślubienia Polski z Bałtykiem. Od 30 listopada 2018 roku jest patronem Placówki Straży Granicznej we Władysławowie.

To tam znajduje się izba pamięci z pamiątkami polskich formacji granicznych.

– Funkcjonariusze dzielą się swoją wiedzą z dziećmi i młodzieżą szkolną odwiedzającą placówkę przy okazji różnych uroczystości czy też w ramach działalności edukacyjnej. Przybliżają tu postać patrona i jego rolę, jaką odegrał w dziejach Polski, a zwłaszcza regionu, w którym funkcjonuje PSG we Władysławowie. Posadzony dziś dąb pamięci jest żywym pomnikiem upamiętniającym tego dowódcę Błękitnej Armii – komentuje rzecznik MOSG w Gdańsku.

Na uroczystości posadzenia Dębu Pamięci we Władysławowie obecni byli: ppłk SG Krzysztof Maluchnik – komendant Placówki SG we Władysławowie wraz z podległymi funkcjonariuszami, Kolegium Komendanta MOSG, poczet sztandarowy i Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, która nadała oprawę muzyczną.

W uroczystości wzięli udział: Roman Kużel – burmistrz Władysławowa, Barbara Kos-Dąbrowska – dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej i delegacja uczniów klasy o profilu Straż Graniczna z Powiatowego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie.

R E K L A M A

Władysławowo. Posadzili Dąb Pamięci gen. Józefa Hallera | ZDJĘCIA

Fot. Andrzej Kubiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *