Władysławowo. Góry nad morzem, czyli komora wysokich ciśnień w COS Cetniewo. Pierwsza i jedyna na Pomorzu | ZDJĘCIA

We Władysławowie będzie można poczuć się jak w wysokich górach. Wszystko za sprawą tzw. komory hipoksyjnej, która powstaje w COS Cetniewo. Co znajdziemy w środku i jaki związek ma z nią Feliks Stamm?

R E K L A M A

Kolejna inwestycja w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo w trakcie odbiorów. We Władysławowie powstaje pierwsza na Pomorzu siłownia z funkcją hipoksji, która imituje trening wysokogórski, niezbędny w procesie szkoleniowym praktycznie każdego sportowca wyczynowego.

Jak informuje Michał Kowalski, dyrektor Ośrodka w Cetniewie, sala hipoksyjna do ćwiczeń to dopiero pierwszy etap inwestycji związanych z hipoksją w Ośrodku.

– Równolegle trwa przebudowa 16 pokoi w Hotelu Albatros na pokoje hipoksyjne, tak aby sportowcy nie tylko ćwiczyli w warunkach wysokogórskich, ale również w takich samych warunkach spali i wypoczywali. Połączenie treningu z wypoczynkiem z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty, poprawi ich wydolność oraz przyczyni się do uzyskiwania w przyszłości lepszych wyników.

mówi dyrektor Kowalski

Sala treningowa w Cetniewie ma 122,25 m2 i wyposażona jest sprzęt aerobowy, bieżnie, ergonometry oraz we wszystkie elementy infrastruktury systemu hipoksji gdzie głównym elementem jest generator azotu zasilany sprężonym powietrzem.

Koszt inwestycji łącznej, czyli sali hipoksyjnej oraz przebudowy 16 pokoi to wartość 5.508.000 zł netto, z czego ok. 5,46 mln zł dofinansowania udało się otrzymać z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

– Trening wysokogórski w naszym kraju zapoczątkował patron naszego Ośrodka Feliks Stamm w latach 50. XX wieku. Ograniczona ilość tlenu powoduje, że organizm przystosowuje się i zmusza układ krążeniowo-oddechowy do większego wysiłku, dzięki czemu zwiększa wydolność beztlenową, powoduje wzrost przemiany materii, zwiększa wytrzymałość i siłę mięśni

mówi dyrektor Michał Kowalski

Hipoksja ma też skracać czas regeneracji organizmu, poprawiać parametry snu, a przede wszystkim powiększa objętość życiową płuc.

– Zalet jest sporo w związku z powyższym to krok milowy w procesie przygotowań sportowców do najważniejszych zawodów – dodaje dyrektor COS Cetniewo. – Trening hipoksyjny przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą skutecznie poprawić funkcjonowanie swojego organizmu.

Pierwsza na Pomorzu siłownia hipoksyjna w COS OPO Cetniewo

Fot. COS OPO Cetniewo, fb.com/michalkowalski.info

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *