Władysławowo: urzędnicy ostrzegają przed dzikami

Jesień w gminie Władysławowo oznacza też większą aktywność dzików, które coraz chętniej będą podchodziły pod domy, bloki, sklepy i ogródki działkowe. Co robić, gdy spotkamy dzika we Władysławowie?

W ostatnich latach dziki to niemal stali goście na terenach zurbanizowanych. Liczba interwencji podejmowanych przez służby do tego uprawnione miejskie, w związku z ich obecnością w mieście, stale rośnie.

– Zwierzęta zwabione możliwością łatwego znalezienia posiłku i wyrzuconymi resztkami jedzenia, wychodzą z lasu i podchodzą w okolice osiedli mieszkaniowych i domostw – informują urzędnicy z Władysławowa. – Co zrobić, kiedy spotkamy dzika na swojej drodze? Jak się zachować i do kogo się zgłosić?

Najważniejsze to zachować spokój.

Można ominąć zwierzę lub odwrócić się i pójść w drugą stronę. Nie należy krzyczeć, hałasować czy wykonywać gwałtownych ruchów. Dzik sam z siebie nie zaatakuje człowieka. Jednak spłoszony może zachować się różnie. Gdy jesteśmy z psem, trzeba jak najszybciej oddalić się z miejsca, gdyż nasz pupil może sprowokować dzika do ataku.

Możemy zdecydowanie zniechęcić dziki do spacerów w niepożądanych miejscach, poprzez niedokarmianie i niewykładanie jedzenia luzem oraz zamykanie pojemników i wiat śmietnikowych.

Obowiązujące przepisy dają możliwość odłowu dzików, jednak w związku z zagrożeniem ASF (afrykański pomór świń) obowiązuje zakaz przesiedlania zwierząt odłowionych na terenach zurbanizowanych w odległe od miasta tereny leśne.

Straż Miejska we Władysławowie nie zajmuje się odłowem dzików, ale nie pozostawia mieszkańców bez pomocy. Mundurowi odpowiadają na każde zgłoszenie.

– Patrol nie może jednak złapać zwierząt. Strażnicy mogą zabezpieczyć jedynie teren, kiedy ktoś czuje się zagrożony i jeśli jest taka możliwość- informują władysławowscy strażnicy.

Jeżeli spotkasz dzika w przestrzeni miejskiej Władysławowa, pamiętaj:

  • zachowaj spokój
  • nie drażnij i nie krzycz
  • nigdy nie podchodź blisko
  • nie spuszczaj psa ze smyczy
  •  nie dokarmiaj
  • nie zostawiaj jedzenia luzem
  •  zamykaj wiaty śmietnikowe
  •  nie głaszcz i nie podnoś młodych dzików
  • zawiadom Straż Miejską we Władysławowie – tel: 986 (w godzinach jej pracy), policję – 997 lub Straż Pożarną – 998 albo zadzwoń na numer alarmowy 112.

fot. UM Władysławowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *