Protest rybaków we Władysławowie. Zablokowany dojazd na Półwysep Helski to kolejna próba zwrócenia uwagi na niedotrzymane obietnice

W sobotę, 30 września 2023 r. rybacy, w ramach protestu, zablokowali wjazd na Półwysep Helski. Nad przebiegiem protestu czuwali mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pucku. Choć udało się im wynegocjować z protestującymi warunki przepuszczania pojazdów, to i tak utworzył się kilkukilometrowy korek. Dlaczego rybacy protestowali we Władysławowie?

Protest rybaków, blokujący wjazd i wyjazd z Półwyspu Helskiego we Władysławowie, odbył się pod koniec września 2023 r. Jednak to nie pierwszy raz, kiedy w dokładnie taki sposób rybacy próbowali zwrócić uwagę na niedotrzymanie rządowych obietnic.

Akcje Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa Rekreacyjnego już wcześniej blokowały wjazd na Półwysep Helski zwracając uwagę na puste obietnice rządowe. 10 i 24 lipca 2021 r. na wyjeździe z Władysławowa w stronę Helu odbyły się protesty armatorów jednostek rybołówstwa rekreacyjnego, które komunikacyjnie uderzyły najbardziej w mieszkańców i turystów, ale jak tłumaczył prezes Bałtyckiego Wędkarstwa Morskiego w Darłowie i członek Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa Rekreacyjnego: chodziło o to, by otworzyć ludziom oczy i pokazać rządowi, że ich obietnice nie zostały spełnione.

20 stycznia 2022 r. minister Krzysztof Ciecióra przyjechał do Władysławowa na konferencję Zespołu Doradczego do spraw Rybołówstwa, któremu przewodniczył Jacek Wittbrodt – również prezes Zrzeszenia Rybaków Morskich z Władysławowa. Tamtejsze spotkanie i negocjacje nie przyniosły oczekiwanych przez rybaków efektów, bo minął kolejny rok, nawet dwa, a Sztab Kryzysowy Rybołówstwa Rekreacyjnego zorganizował kolejny protest uderzający w komunikację do i z Półwyspu Helskiego.

Sobota, 30 września 2023 r. – protest rybaków we Władysławowie

Protestujący na wjeździe na Półwysep Helski blokowali drogę poprzez ciągła przechodzenie przez przejście dla pieszych na ul. Starowiejskiej we Władysławowie. Na miejscu obecni byli funkcjonariusze policji podlegający pod Komendę Powiatową Policji w Pucku, a ich zadaniem było czuwanie nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników drogi.

– Policjanci, w rozmowie z protestującymi, ustalili warunki przejazdu, dzięki temu ruch na drodze był opanowany – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Dzięki porozumieniu funkcjonariuszy z protestującymi, przepuszczano auta jadące na Półwysep Helski głównie uprzywilejowanych służb oraz auta, którymi podróżują małe dzieci oraz osoby starsze.

Protest przebiegał spokojnie, policjanci nie podejmowali interwencji wobec osób w nim uczestniczących, jednak wielu podróżujących mieszkańców jak i turystów, odczuło skutki protestu, gdyż, jak relacjonowali w mediach społecznościowych – i tak zrobił się kilkukilometrowy korek.

Dlaczego rybacy protestowali we Władysławowie?

Celem protestu rybaków we Władysławowie było przede wszystkim zwrócenie uwagi nie niedotrzymanie złożonych im przez rząd obietnic.

O szczegółach można poczytać w liście otwartym do Ministra Rolnictwa Roberta Telusa, wystosowanym przez Sztab Kryzysowy Rybołówstwa Rekreacyjnego 26 września 2023 r. List zamieszczamy poniżej:

Galeria zdjęć: Protest rybaków, blokujący wjazd i wyjazd z Półwyspu Helskiego we Władysławowie

Czytaj więcej na www.dziennikpucki.pl

Plażowe Mistrzostwa Budowniczych 2024 w Dębkach

Plażowe Mistrzostwa Budowniczych 2024 w Dębkach

Plażowe Mistrzostwa Budowniczych, czyli zawody w budowaniu z piasku. To już kolejna edycja tego wydarzenia. Wśród nadmorskich kurortów, w których…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *