Mural we Władysławowie. W porcie, na falochronie namalowali historię Wielkiej Wsi | ZDJĘCIA, WIDEO

W porcie we Władysławowie powstał niezwykły mural. To malowana historia turystycznego miasta, które narodziło się jako Wielka Wieś.

„Historia w morzu rozpoczęta – na pamiątkę Zaślubin Polski z Morzem we Władysławowie”. – to projekt, w ramach któego powstał mural, czyli seria 70 obrazów przedstawiających m.in. historię Władysławowa. Dotację na jego stworzenie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu „Niepodległa” otrzymało Centrum Kultury we Władysławowie we współpracy z Urzędem Miejskim.

– Celem zadania jest upamiętnienie wydarzenia historycznego związanego z Zaślubinami Polski z morzem, które miało miejsce 10 lutego 1920 r. w Pucku. Kolejnego dnia generał Haller przybył do Wielkiej Wsi (przyszłego Władysławowa) i odbył pierwszy rejs pod polską banderą po pełnym morzu na pokładzie kutra o nazwie „Gwiazda Morza”. Wydarzenie stanowiło nieoficjalne, pełnomorskie zaślubiny Polski z morzem – wyjaśniają w Urzędzie Miasta Władysławowa.

W związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2020 Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku, Centrum Kultury zamierza upamiętnić okrągłą rocznicę historycznych wydarzeń. 

Mural na falochronie portu we Władysławowie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *