100-lecie Jastrzębiej Góry. Na start odsłonili mural i zaśpiewał Andrzej Rosiewicz | ZDJĘCIA

Jastrzębia Góra ma swój mural. Jego oficjalna inauguracja miała nieszablonową oprawę, bo zaśpiewał Andrzej Rosiewicz. Gdzie obejrzymy malowidło?

R E K L A M A

Mural na 100-lecie Jastrzębiej Góry to inicjatywa Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry, organizacji zrzeszającej prawdziwych pasjonatów tej turystycznej wioski w gminie Władysławowo. Ścienne malowidło pojawiło się na murku na ul. Wiejskiej, sąsiadującej z Tupadłami.

Do serca Jastrzębiej Góry – Promenady Światowida jest stąd kawałek drogi, ale miejsce wybrano nieprzypadkowo, bo to historyczna dzielnica.

Na muralu uwieczniono ważne miejsca i postaci związane z kurortem – wśród nich jest m.in. Krzysztof Penderecki czy Andrzej Rosiewicz.

Ten ostatni też pojawił się na odsłonięciu obrazu i… zaśpiewał. Przerabiając na tę potrzebę słynną piosenkę:

Muralu, czy Ci nie żal,

Muralu, wracaj do fal

– Kobiecie wieku się nie wypomina, ale 100 lat Jastrzębiej Góry to powód do dumy. Właśnie dzisiaj – 21 czerwca gdy dzień jest najdłuższy [i bardzo gorący], a noc najkrótsza rozpoczęliśmy obchody jubileuszu – komentuje burmistrz Roman Kużel.

Był też historyczny spacer z przewodnikiem oraz okolicznościowy numer „Kuriera Pilëce”. A to dopiero początek, bo najbardziej na północ wysunięta miejscowość w Polsce świętować będzie aż do 2022 roku.

– Ze względów pandemicznych obchody 100 lat istnienia Jastrzębiej Góry rozciągnęliśmy aż do przyszłego roku – mówi burmistrz Kużel, pochodzący właśnie z tej miejscowości.

W tym czasie będzie można m.in. wziąć udział w grze miejskiej „Bądź jak jastrząb”, powstaną okolicznościowe publikacje: album z historycznymi fotografiami, komiks i pocztówki. Odbędą się wystawy, plener artystyczny, wakacyjne historyczne spacery z przewodnikiem, reportaże i quizy.

100-lecie Jastrzębiej Góry – odsłonięcie murala

Fot. Roman Kużel

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *