Nowa fontanna w Pucku. Park Kaszubski teraz bardziej regionalny | ZDJĘCIA, WIDEO

Nowa atrakcja turystyczna w Pucku. Od sierpniowego weekendu Puck ma nową fontannę. W Parku Kaszubskim ma nie tylko umilać czas, ale również edukować.

R E K L A M A

Nowa, kaszubska fontanna w Pucku w końcu odpalona. A start miejska sikawka miała naprawdę imponujący, bo czarno-żółte wstążki wspólnie przecięli: marszałek Mieczysław Struk, starosta pucki Jarosław Białk, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska oraz burmistrzowie miast partnerskich Pucka.

Okazja była szczególna, bo w Puck gościł tłumy turystów i gości, którzy przyjechali tu świętować 22. Światowy Zjazd Kaszubów. Fontanna ma być pamiątką po tym wyjątkowym wydarzeniu.

To nie pierwszy suwenir zjazdowy, którym może pochwalić się miasto nad Zatoką Pucką. Po pierwszym, który Puck gościł w 2010 roku, jest sporych rozmiarów kamień-tablica.

– Fontanna, którą za chwilę uruchomimy, upamiętniać będzie tegoroczny zjazd, tak jak znajdujący się tu obelisk z roku 2010, który przypomina 12. Zjazd Kaszubów w Pucku — mówiła w Parku Kaszubskim burmistrz Hanna Pruchniewska.

Kaszubska fontanna ma być elementem dekoracyjnym, chociaż nie jest architektoniczną perełką — bo wyglądem przypomina tę, która znajduje się na Starym Rynku w Pucku. Ale podświetlany wodotrysk, prócz tego, że jest pamiątką, pełni też rolę edukacyjną.

POLECAMY:

Wprawne oko znajdzie na niej elementy puckiej szkoły haftu kaszubskiego, wokół są ławki z kaszubskimi sentencjami lub cytatami.

– Zamiast cudzysłowu użyliśmy znaków graficznych kaszubskich rybaków, tzw. merków — tłumaczyła podczas uroczystego uruchomienia kaszubskiej fontanny Hanna Pruchniewska. – A ponieważ chcemy podkreślić, że jesteśmy na Nordzie, nad morzem, wśród tych sentencji znalazło się i takie, zachęcające do refleksji: Chto znaje mòrze, ten wié, co mòże [Kto zna morze, ten wie, co może].

22. Światowy Zjazd Kaszubów (2021): Uruchomienie nowej fontanny w Partku Kaszubskim w Pucku

Fot. Konrad Kędzior | Miasto Puck

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *