Nie żyje Romuald Łukowicz, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Pucku. Pogrzeb we wtorek 16 lutego 2021

Romuald Łukowicz z Pucka nie żyje. 82-letni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Pucku odszedł w piątek 12 lutego 2021.

R E K L A M A

Pięć dni po swoich 82 urodzinach odszedł Romuald Łukowicz (ur. się 7 lutego 1939), a Puck stracił jedną ze swoich artystycznych legend. To właśnie on był jednym z założycieli i pierwszym dyrektorem Powiatowego Ogniska Artystycznego z działem Muzycznym i Baletowym w Pucku (w latach 1962-1984), a potem również Państwowej Szkoły Muzycznej I st. m. Stanisława Moniuszki i Powiatowego Ogniska Baletowego w Pucku (1984-1991).

Romuald Łukowicz z wykształcenia był instruktorem tańca. Szlify zdobywał w Studium Nauczycielskim w Poznaniu (kierunek “Śpiew z Muzyką”) i Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy (pedagogika tańca).

Wymagający nauczyciel, perfekcjonista. Prowadził zespół baletowy Alga (prowadził go jeszcze do 2012 roku), z którym zdobył mnóstwo nagród – m.in. w Polsce i za granicą. Romuald Łukowicz odszedł na emeryturę w 1991 r. Wtedy też otrzymał tytuł Honorowego Dyrektora PSM I st. i POB w Pucku (przyznała go Rada Pedagogiczna).

Najpiękniejsze lata swojego życia poświęciłem najszlachetniejszej idei, jaką jest kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.

Dzięki jego inicjatywie udało się stworzyć dla PSM w Pucku osobną siedzibę. Ta, dzięki ogromnemu społecznemu wysiłkowi, powstała w zabytkowym dworku. Od 1988 roku kadra PSM I st. i POB w Pucku ma też mieszkania dla swoich pracowników.

Dzięki jego inicjatywie – i przy współpracy z Janem Waśniewskimtańce kaszubskie udało się wprowadzić do kanonu tańców regionalnych.

Kaszuby i historię kochał z całą mocą. Trzy kadencje był wiceprezesem puckiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Romuald Łukowicz znalazł się w gronie tych, którzy odtworzyli ustawili w porcie rybackim w Pucku replikę Słupka Zaślubinowego (1980). Był też wśród pomysłodawców budowy pomnika Antoniego Abrahama w Pucku oraz tablic pamiątkowych, które zawisły na ratuszu w Pucku i na murze dawnego więzienia przy ul. Nowej w Pucku.

Działalność Romualda Łukowicza została dostrzeżona, doceniona i nagrodzona. W 1984 został laureatem Medalu Stolema. W 2018 r. Urząd Miasta Pucka obdarzył go tytułem „Zasłużony dla miasta Pucka” oraz medalem 670-lecia Miasta Puck.

Pogrzeb Romualda Łukowicza odbędzie się we wtorek 16 lutego 2021 (różaniec w dniu pogrzebu, w puckiej świątyni o godz. 9.30). Msza w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku rozpocznie się o godz. 10, po niej pochówek na cmentarzu przy Zatoce w Pucku..

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *