MDL w Pucku ma swoją monetę. To lotnicze “Asy” z Pucka

Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku ma swoją „monetę”. To “Asy” o nominale 10, 20, 150, które wybiła Państwowa Mennica Litewska.

W czasie wakacji 2010 w powiecie puckim w Muzeum Ziemi Puckiej została otwarta wystawa poświęcona 90. rocznicy powstania Morskiego Dywizjonu Lotniczego, a oficjalne obchody odbyły się w Pucku 15 lipca. Po nich, z inicjatywy mieszkańców i władz miasta Pucka celem uhonorowania tej niezwykłej rocznicy, zostały wybite przez Państwową Mennicę Litewską „monety zastępcze” o nazwie 10 Asów, 20 Asów i 150 Asów.

Emisja „monet” MDL Puck rozpoczęła się 24.12.2010 roku i trwała do 15.02.2011.

Podkreślając prestiż tego wydarzenia, patronatem honorowym emisję „Asów” objął, dowódca 28 Eskadry Lotniczej Marynarki Wojennej kmdr por. pil. Roman Tański, oraz burmistrz miasta Pucka Marek Rintz.

Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku to jedyne takie miejsce w historii Polskiego Lotnictwa.

– To tu, na terenie byłego pruskiego lotniska w 1920 roku, marynarze I Batalionu Morskiego, zaczynają tworzenie Polskiego Lotnictwa Morskiego – przypomina Ireneusz Makowski ze Stowarzyszenia Historycznego MDLot w Pucku.

15 lipca 1920 r. zostaje wykonany pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim wodnosamolotem z wymalowaną na kadłubie banderą Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.

Monety Zastępcze – Asy” są hołdem składanym wszystkim tym, którzy pełnili służbę w Morskim Dywizjonie Lotniczym w Pucku, oraz tym wszystkim, którzy strzegli i obecnie strzegą Polskiego nieba; stąd nazwa „Asy” – jako najlepsi z najlepszych.

MDL w Pucku ma swoją monetę. To lotnicze “Asy” z Pucka | fot. Muzuem MDL-otu w Pucku:

– „Monety Zastępcze – Asy” są atrakcyjnym walorem kolekcjonerskim. Docelowo stanowić mają również piękną serię z wizerunkami wyjątkowych samolotów, które w okresie 20-lecia międzywojennego strzegły Polskiego Wybrzeża – podkreśla Ireneusz Makowski.

Puckie „Monety Zastępcze” o nominale „10 Asów” w wybranych podmiotach gospodarczych na terenie Pucka, pełniły funkcję bonów towarowych o równowartości 10 zł.

Natomiast „20 Asów” wybite w wersji miedzio-niklowej i „150 Asów” wybite w wersji srebrnej z uwagi na bardzo niskie nakłady wykonania, to cenną pamiątką obchodów 90-lecia MDL Puck, ale również poszukiwanym walorem numizmatycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *