Koronawirus w powiecie puckim. Musisz mieć aplikację “Kwarantanna domowa”. Kiedy i kto? Jak ją zdobyć?

Policja w Pucku i koronawirus. Mundurowi przypominają: jeśli jesteś na obowiązkowej kwarantannie, musisz mieć w swoim telefonie aplikację “Kwarantanna domowa”. Jak ją pobrać?

Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony z Androidem – w sklepach Google Play oraz App Store (na iPhone’y).

– Obowiązkowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem – przypomniają policjanci z KPP Puck. – Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy.

Koronawirus w powiecie puckim: zdrowy obowiązek

A skąd ten obowiązek? Wprowadziła go podpisana przez prezydenta specustawa. Głównym celem aplikacji jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

To jednak także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny. Jakie? Np. zakaz wychodzenia z domu.

– To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad – podkreślają policjanci z Pucka. – To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią.

– W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Kwarantanna domowa – aktywacja na miejscu

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu.

Dane trafiają do systemu, a później do policyjnej aplikacji. W tym momencie (po dotarciu danych do systemu aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa.

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że Wasze dane są w naszej bazie i że możecie rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywujcie po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.

SMS dotarł. Można pobrać aplikację. Jak to zrobić? To zależy od telefonu, którego używacie. Jeśli korzystacie z telefonu systemem Android – znajdziecie ją w sklepie Google Play. Jeśli Wasz smartfon ma iOS, zajrzyjcie do App Store. Niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdziecie na jego pulpicie.

Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania wpiszcie nazwę aplikacji, czyli Kwarantanna domowa. Po jej wyszukaniu kliknijcie przycisk „Instaluj”. Czas na aktywację aplikacji. Zrobicie to za pomocą numeru telefonu. Wasze konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymacie w wiadomości SMS.

Codzienne zadaniowanie

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniecie zadanie. Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji.

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z aplikacji. Od tego momentu czekajcie na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia.

– Każdego dnia dostaniecie do wykonania kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach – wyjaśniają mundurowi z Pucka.

Na wykonanie zadania jest 20 minut. Niewykonanie go w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie łamiecie zasad odbywania kwarantanny.

– W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wizyty policji można spodziewać się w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.

WAŻNE! Będąc na kwarantannie, nie zapominajcie o tym, aby wasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajcie SMS-y.

Powiat pucki: aplikacja Kwarantanna Domowa – szybka ścieżka

Policyjna aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników.

– Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski– Użytkownicy aplikacji mają też szybki dostęp do niezbędnych – pomocnych w czasie kwarantanny – informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii.

Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji.

Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Można je złożyć telefonicznie 22 165 57 44.

Jeśli nie możecie zadzwonić, wypełniony druk przekażcie policji. Wzór oświadczenia jest na stronie polskiego rządu (kilknij, by na nią przejść).

Na tej stronie znajdziecie też odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak je wykorzystuje (spokojnie, aplikacja jest bezpieczna – zdjęcia są usuwane po odbyciu kwarantanny), czy co zrobić w przypadku kiedy macie problem z wykonaniem zadania. Koniecznie przeczytajcie!

Koronawirus w powiecie puckim i aplikacja Kwarantanna domowa | fot. KPP Puck

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *