Kartka z kalendarza, powiat pucki: 7 lutego 1939, urodził się Romuald Łukowicz

Kartka z kalendarza powiatu puckiego. We wtorek 7 lutego 1939 urodził się Romuald Łukowicz, pierwszy dyrektor szkoły muzycznej w Pucku.

R E K L A M A

Romuald Łukowicz był jednym z założycieli i pierwszym dyrektorem Powiatowego Ogniska Artystycznego z działem Muzycznym i Baletowym w Pucku (w latach 1962-1984), a potem również Państwowej Szkoły Muzycznej I st. m. Stanisława Moniuszki i Powiatowego Ogniska Baletowego w Pucku (1984-1991).

Z wykształcenia był instruktorem tańca. Szlify zdobywał w Studium Nauczycielskim w Poznaniu (kierunek “Śpiew z Muzyką”) i Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy (pedagogika tańca).

Prowadził zespół baletowy Alga (prowadził go jeszcze do 2012 roku), z którym zdobył mnóstwo nagród – m.in. w Polsce i za granicą. Romuald Łukowicz odszedł na emeryturę w 1991 r. Wtedy też otrzymał tytuł Honorowego Dyrektora PSM I st. i POB w Pucku (przyznała go Rada Pedagogiczna).

W 1984 został laureatem Medalu Stolema. W 2018 r. Urząd Miasta Pucka obdarzył go tytułem „Zasłużony dla miasta Pucka” oraz medalem 670-lecia Miasta Puck.

Trzy kadencje był wiceprezesem puckiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Romuald Łukowicz znalazł się w gronie tych, którzy odtworzyli ustawili w porcie rybackim w Pucku replikę Słupka Zaślubinowego (1980). 

Był też wśród pomysłodawców budowy pomnika Antoniego Abrahama w Pucku oraz tablic pamiątkowych, które zawisły na ratuszu w Pucku i na murze dawnego więzienia przy ul. Nowej w Pucku.

Romuald Łukowicz zmarł w wieku 82-lat. Mieszkaniec Pucka odszedł w piątek 12 lutego 2021.

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *