Bieg Tropem Wilczym 2022, czyli Dzień Żołnierzy Wyklętych w PCKZiU w Pucku | ZDJĘCIA

Niemal tysiąc uczestników Biegu Tropem Wilczym w Pucku przy PCKZiU w Pucku pojawiło się na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych w Pucku.

R E K L A M A

Grupa startujących licząca ok. tysiąca osób pokonała dokładnie 1963 metry (to rok, do którego walczyli żołnierze wyklęci). Razem z uczniami PCKZiU w Pucku stanęli m.in. dyrektorzy Kazimierz Czernicki i Grzegorz Pałucki oraz starosta Jarosław Białk i Jan Trofimowicz, wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS i nauczyciel w PCKZiU w Pucku.

PCKZiU w Pucku zorganizowała to wydarzenie we współpracy z Pomorskim Zrzeszeniem LZS i Fundacją Wolność i Demokracja oraz Samorządem Uczniowskim PCKZiU w Pucku.

– Bardzo jestem wdzięczny za upamiętnienie żołnierzy wyklętych – mówi Jarosław Białk. – Biegniemy także dla Ukrainy, wspieramy Ukrainę i chcemy, żeby ta pamięć żołnierzy wyklętych zakończyła się na 1963 roku. Żeby nigdy żadna wojna nie doprowadziła do takich problemów, takich tragedii, jakie nastąpiły w wyniku II wojny światowej. Jest tutaj prawie tysiąc młodych ludzi. Oni wszyscy mogą cieszyć się wolnością, demokracją. Gdyby tu była wojna, wszyscy musieliby złapać za broń. Oby nigdy do tego nie doszło. Chwała Ukrainie!

Symboliczny dystans miał jednoczyć pokolenia i dać świadectwo historii.

Sport to najlepsza forma pokonywania granic. Wszelkich granic. Granic pamięci. Sport ma łączyć pokolenia. Dla na miała być to też żywa lekcja historii. To, co dzieje się na świecie, napawa smutkiem i bólem. Z jednej strony giną osoby, z drugiej wyzwala się ogrom dobra w nas Polakach i Europejczykach, dzielących ból Ukraińców. Myślę, że to bardzo ważne, by poprzez zabawę łączyć się z tymi, co ginęli za Polskę do roku 1963 w podziemiu, a teraz z tymi, co dziś giną za Ukrainę. To też forma naszej jedności, naszej solidarności.

mówi Jan Trofimowicz

Bieg Tropem Wilczym 2022, czyli Dzień Żołnierzy Wyklętych w PCKZiU w Pucku | ZDJĘCIA

Foto. Powiat Pucki | Konrad Kędzior

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *