„Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”: puccy mundurowi odwiedzili uczniów szkół w Żelistrzewie, Pucku, Łebczu i Swarzewie

Projekt realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku, który dotarł również do powiatu puckiego, ma za zadanie:

  • zwiększanie świadomości uczniów nt. cyberzagrożeń (w tym hejtu),
  • rozwijanie kompetencji krytycznego myślenia w sytuacji wystąpienia cyberzagrożenia,
  • naukę bezpiecznego korzystania z nowych technologii,
  • przekazanie informacji na temat instytucji udzielających wsparcia w przedmiotowym obszarze.

Podczas spotkań z mundurowymi młodzież jest uświadamiana, że świat cyfrowy jest niesamowity i daje ogromne możliwości, ale nie wolno ich wykorzystywać do łamania prawa.

– Policjantka wytłumaczyła, że Internet to wspaniałe osiągnięcie cywilizacyjne, które daje nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy, nawiązywania kontaktów i porozumiewania się, lecz jest także źródłem wielu zagrożeń. Wyjaśniła, jakie zachowania w Internecie można uznać za niezgodne z prawem i opowiedziała o konsekwencjach wynikających z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Mundurowa tłumaczyła uczniom m.in. czym jest cyberprzemoc, cybeprzestępstwo, phising, sexting, hejt i określenie smombie (neologizm powstały z połączenia nazw smartfon i zombie i określający osobę, która idąc ulicą jest tak pochłonięta tym, co widzi na ekranie smartfona, że nie zwraca uwagi na otoczenie). Policjantka przekazała również adresy i numery telefonów instytucji udzielających młodym osobom pomocy i wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

Uczniowie biorący udział w spotkaniach z mundurową, zostali zachęceni do wzięcia udziału w konkursie na spot edukacyjny „Bezpieczny nastolatek w świecie cyfrowym”. To projekt, w którym młodzież może pokazać jak rozumie bezpieczeństwo w sieci. Na koniec każdy uczeń otrzymał upominek w postaci podstawki na smartfona oraz ładowarki USB.


Fot. KPP w Pucku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *