Akcja “Bezpieczna droga do szkoły” w SP im. Mariusza Zaruskiego w Pucku. Czego nauczyli się najmłodsi uczniowie?

Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną razem z policjantem dzielnicowym i policjantami z puckiej drogówki, spotkali się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku, by przypomnieć o zasadach bezpiecznego poruszania się na drodze, w tym bezpiecznego przechodzenia przez ulicę (wtorek, 17 października 2023 r.)

Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Pucku rozmawiała z najmłodszymi uczniami SP Puck o prawidłowym poruszaniu się najmłodszych uczestników ruchu drogowego w drodze do i ze szkoły.

– Mundurowa promowała zasady bezpiecznego poruszania się najmłodszych, którzy powinni zachować szczególne środki ostrożności poruszając się na drodze, natomiast dzielnicowy, wspólnie z ochotnikami, pokazywał, w jaki sposób należy prawidłowo przechodzić przez ulicę i podpowiadał dzieciom na co należy zwrócić szczególną uwagę przy przechodzeniu przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlna jak również gdy jej nie ma – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Wszyscy uczestnicy profilaktycznego spotkania otrzymali od dzielnicowego breloczki odblaskowe.

Mundurowi z puckiej drogówki także rozmawiali z uczniami SP Puck: tłumaczyli, że policjantom zależy na zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa każdego dziecka, zwłaszcza podczas pieszych wędrówek, oraz, że każde dziecko, w sytuacji zagrożenia lub poczucia niebezpieczeństwa, może zwrócić się do policjanta po pomoc.

– Funkcjonariusze przypominali, iż każdy policjant służy by chronić i pomagać. Dodali, iż dbają o bezpieczne poruszanie się kierowców na drodze czym wpływają na większe poczucie bezpieczeństwa pieszych – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk. – Pamiętajmy, że w przygotowaniu dziecka do szkoły ogromną rolę odgrywają rodzice. Powinniśmy dawać naszym pociechom dobre wzorce. Upewnijmy się, że nasi juniorzy wiedzą, że przechodzą przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w sposób rozsądny i odpowiedzialny. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy. Zwłaszcza, że przed nami jesień, czekają nas zachmurzenia, opady deszczu, wiatr oraz szybsze zapadanie zmroku. To wszystko ma wpływa na ograniczenie widoczności na drodze.

Każdy z opiekunów może pokazać dzieciom bezpieczną drogę do szkoły:

  • przejdźmy z naszymi juniorami i pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych i jak należy zachować się na tych z sygnalizacją świetlną i bez niej;
  • porozmawiajmy, na co podczas drogi do szkoły dziecko powinno zwrócić uwagę;
  • przeanalizujmy z nimi, w którą stronę należy spojrzeć, zanim wejdziemy na „pasy”;
  • ustalmy zasadny, kiedy można wejść na przejście dla pieszych;
  • wytłumaczmy, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej;
  • przypomnijmy o tym, by nie używać podczas przechodzenia przez „zebrę” telefonów komórkowych, które tylko odwracają naszą uwagę.

– Wykorzystajmy sprzyjającą pogodę do nauki w formie zabawy, na świeżym powietrzu, a jeśli aura pogodowa nam nie pozwoli, to nie musimy wychodzić nawet z domu – apelują w puckiej komendzie policji.Zorganizujmy dzieciom scenki z jezdni w ich pokoju i poćwiczmy zasadny przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Fotogaleria z policyjnej lekcji w SP Puck (17.10.2023)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *