12. Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku i Morska Pielgrzymka Rybaków do Pucka | ZDJĘCIA

Po raz 12. spotkali się Kaszubi. Tym razem na miejscu Światowego Zjazdu Kaszubów (2010) wybrano Puck.

R E K L A M A

Gości w Pucku przywitał burmistrz Marek Rintz. A tegoroczny 12. Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku połączono z odpustem św. Piotra i Pawła w puckiej parafii oraz odbywającą się Morską Pielgrzymką Rybaków na odpust do Fary w Pucku. Do portu przypłynęły przystrojone kutry m.in. z Władysławowa, Półwyspu Helskiego.

Dla części gości była to także okazja do uczestniczenia w tym corocznym, wyjątkowym katolickim wydarzeniu.

– Jesteśmy miastem silnie związanym z wodą, dlatego chcieliśmy oba wydarzenia połączyć – mówił Marek Rintz, burmistrz Pucka.

Do Pucka pierwsi goście przyjechali pociągiem Transcassubia – specjalnym, który jeździ raz w roku, tylko na Światowy Zjazd Kaszubów.

Z okazji spotkania w parku przy Urzędzie Miasta Pucka odsłonięto pamiątkowy głaz. Muzycznymi gwiazdami 12. Zjazdu Kaszubów w Pucku (2010) byli Skaldowie. Ich koncert na Zielonej Plaży był sporym wydarzeniem.

Ciekawostką spotkania Kaszubów w Pucku jest płyta DVD z kaszubskim filmem. To legenda o topieniu węgorza, którą nakręcili mieszkańcy Gnieżdżewa.

– To jest nowość, która w Pucku będzie miała swoją filmnową premierę – komentuje Józef Roszman, kaszubski gawędziarz i jeden z twórców filmu.

Światowy Zjazd Kaszubów w Pucku – 2010

Fot. Jan Janusz

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *