Wystawa “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub”: wernisaż w Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku

Wystawa “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub”: wystawa

Wystawa czasowa “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub” powstała z inicjatywy grupy Historia spod mchu. Gmina Puck i Okolice i jest prezentacją prywatnych kolekcji żetonów folwarcznych Mariusza Barcza i Leszka Ciechomskiego.

– Specjalnie wybraliśmy te folwarki, które mają różnorodne żetony: kwadratowe, okrągłe, mniejsze, większe, wybite na cienkich blaszkach, na grubszych blaszkach. One się nie powtarzają – mówi Leszek Ciechomski, mieszkaniec Mrzezina w gminie Puck i miłośnik lokalnej historii. – Chcieliśmy pokazać różnorodność tych metod płatności za wykonaną pracę. Takie żetony można było wydać w folwarcznej karczmie, która często była również sklepem spożywczym.

Żetony na wystawie “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub” w Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku pochodzą m.in. z folwarków na dzisiejszych terenach:

 • Brzyna,
 • Prusewa,
 • Celbowa,
 • Rekowa Górnego,
 • Parszkowa,
 • Żarnowca.

W oddziale “Szpitalika” Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku w ramach wystawy żetonów folwarcznych pojawiło się 14 pięknie obramowanych plansz prezentujących historie lokalnych folwarków i żetony, którymi się posługiwano.

Leszek Ciechomski i Mariusz Barcz spędzili kilkanaście lat na zebraniu takiej kolekcji żetonów folwarcznych.

– Do tej wystawy przygotowywaliśmy się kilkanaście lat. Samo zebranie żetonów i potwierdzenie ich autentyczności i folwarków, z których pochodzą, zajęło nam 15 lat. Organizacja wystawy, a konkretnie plansz zajęło nam około roku (dr Zdzisław Kryger pracował pracował nad opisem folwarków, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo Anna Paturej pracowała nad grafikami i korektą, Mateusz Schmidt z grupy Historyczne Pomorze oprawił to wszystko graficznie, a firma Wolszon z Żelistrzewa wykonała ramy) – tłumaczy Leszek Ciechomski. – W ten sposób, w ramach społecznej działalności udało nam się to wszystko złożyć, a dzięki naszym sponsorom i partnerom udało się przygotować wystawę.


Fot. Magdalena Gębka-Scuffins

Wystawa “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub”: wernisaż

W piątek, 9 lutego 2024 r. odbył się wernisaż tejże wystawy, a zjawiło się na niej wielu zainteresowanych historią ziemi puckiej. Wśród nich byli samorządowcy: przewodniczący Rady Powiatu Puckiego Adam Zażembłowski, członkowie Zarządu Powiatu Puckiego: Jolanta Bieszke i Szymon Dettlaff, wiceburmistrz miasta Puck Piotr Ciskowski, przewodniczący Rady Miasta Puck Piotr Kozakiewicz oraz burmistrz gminy Władysławowo Roman Kużel.

– Wystawę otworzyła dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej Barbara Kos-Dąbrowska wraz z właścicielami kolekcji Leszkiem Ciechomskim i Mariuszem Barczem oraz współtwórcami opracowania: Anią Paturej i dr Zdzisławem Krygerem z Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla – informuje Muzeum Ziemi Puckiej. – Nie zabrakło także wielu przyjaciół naszego muzeum, którzy tłumnie przekroczyli progi “Szpitalika” i których obecność nas bardzo cieszy.


Fot. Anna Dattlaff i J. Grochowska

Wystawa “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub”: kiedy i gdzie?

 • Gdzie? Muzeum Ziemi Puckiej, oddział „Szpitalik”, ul. Wałowa 11, Puck
 • Kiedy? Od 9 lutego do 15 marca 2024 r.

Organizatorami wydarzenia są:

 • Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy,
 • Grupa Historia spod mchu. Gmina Puck i Okolice,
 • Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla,
 • Historyczne Pomorze.

4 thoughts on “Wystawa “Żetony Folwarczne Północnych Kaszub”: wernisaż w Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *