Wszystkich Świętych 2023 w powiecie puckim. Policja przypomina o bezpieczeństwie: nie daj się i nie padnij ofiarą przestępców

Czas przygotowań do Wszystkich Świętych, jak i samo święto, to okres, kiedy znacznie częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Policja przypomina, że do takich wyjazdów należy się odpowiednio przygotować: zachowaj szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców. Jak to zrobić?

Każdego roku, przed 1 listopada, policjanci z powiatu puckiego apelują o ostrożność. Dzień Wszystkich Świętych to pora wyjazdów, spotkań w gronie rodziny i znajomych, a także wspomnień bliskich, którzy odeszli.

– Koncentrując swoją uwagę na przygotowaniach i obchodach tego święta, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie swoim i innych osób. Niestety nostalgia i zaduma często usypia naszą czujności i ostrożność – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, dzielnicowi z puckiej komendy informowali osoby przebywające na cmentarzu, by ze wzmożoną czujnością i uważnością przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Dzielnicowi informowali o konieczności pilnowania swoich rzeczy osobistych i nie pozostawiania ich na widoku podczas drobnych prac porządkowych.

Jak nie paść ofiarą przestępców? Porady policjantów z puckiej komendy

Pamiętaj, aby:

  • Wybierając się na groby, nie zabierać większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów.
  • Nie zostawiać w zaparkowanym samochodzie rzeczy wartościowych „na widoku”. Wychodząc z pojazdu, zwróćmy uwagę czy okna i drzwi naszego samochodu zostały zamknięte. Starajmy się parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych.
  • Podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce.
  • Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważać na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Wtedy najlepiej sprawdza się karta płatnicza.
  • W okresie Wszystkich Świętych wiele osób planuje dalsze wyjazd na groby swoich najbliższych. Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania. Wychodząc, sprawdźmy czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Włączmy alarm, jeśli taki posiadamy. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił. Właściwe zabezpieczenie mienia uchroni nas od działania przestępcy, a tym samym utraty swojego dobytku.
  • Być czujnym. Jeżeli cokolwiek wzbudzi naszą niepewność oraz zburzy poczucie bezpieczeństwa, zadzwońmy na policję.

Apel policjantów z Pucka do pieszych

Puccy mundurowi apelują, by piesi, którzy wybierają się na groby, szczególnie teraz, gdy jesień jest w pełni i szybko zapada zmrok, wyposażyli się w ważne dla naszego bezpieczeństwa elementy odblaskowe.

– Policjanci z powiatu puckiego życzą bezpiecznych wyjazdów i powrotów, spokoju oraz pełnych zadumy i refleksji odwiedzin na grobach bliskich – podsumowuje oficer prasowy KPP w Pucku.

Czytaj więcej na www.dziennikpucki.pl

Plażowe Mistrzostwa Budowniczych 2024 w Dębkach

Plażowe Mistrzostwa Budowniczych 2024 w Dębkach

Plażowe Mistrzostwa Budowniczych, czyli zawody w budowaniu z piasku. To już kolejna edycja tego wydarzenia. Wśród nadmorskich kurortów, w których…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *