Trzech Króli 2024. Święto Objawienia Pańskiego w parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Starzynie

– 6 stycznia Kościół obchodzi jedną z najważniejszych uroczystości w całym roku: Objawienie Pańskie – tłumaczą w parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Starzynie. – Tego dnia  przypomina się wydarzenie, w którym pokłonić się Jezusowi przybyli Mędrcy ze Wschodu wspominani przez Ewangelistę Mateusza. 

Na mszę św. o godz. 12., do kościoła w Starzynie służba liturgiczna wniosła piękne, kolorowe figury trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, które miały przypomnieć wiernym, że podjęty trud drogi i wysiłek włożony w poszukiwanie Jezusa został nagrodzony sukcesem odnalezienia Go w Betlejem.

– W czasie homilii próbowaliśmy zrozumieć, że Bóg każdemu z nas chce się ukazać i każdego z nas spotkać nie przez niezrozumiałe dla nas zjawiska, ale wykorzystując to co codzienne w naszym życiu, podobnie jak było w życiu Mędrców (Magów), dla których badanie gwiazd było codziennością – wyjaśniają w parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Starzynie.

Na zakończenie mszy św., tradycyjnie, jak w każdym kościele katolickim, została poświęcona kreda, którą zgodnie ze zwyczajem wierni użyją do oznaczenia drzwi swoich domów. Tu można zastosować jeden, z dwóch napisów:

  • K † M † B 2024 (nawiązując do tradycyjnych imion Mędrców), lub
  • C † M † B 2024 (skrót łcińskiej formuły “Christus Mansionem Benedicat, która oznacza: „(Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi”).

Wyjątkowym akcentem, po mszy św. było rozlosowanie nagród w ogłoszonym wcześniej konkursie “Gdzie są królowie?”. Zadaniem w konkursie było wskazanie miejsc, w których widziani byli królowie na terenie starzyńskiej parafii. Spośród nadesłanych 17 odpowiedzi wylosowane zostały trzy nagrody, które otrzymali:

  1. Romualda Lademann,
  2. Zuzia Meter,
  3. Ania Rathnau.

– Gratulujemy! – podsumowali w w parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Starzynie. – Dziękujemy również dzieciom, które uczciły dzisiejszy dzień królewskim przebraniem!


Fot. P. Plasun / Parafia pw. Świętego Michała Archanioła w Starzynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *