Pożar karczmy we Władysławowie: policjant naraził własne życie, by ratować życie i zdrowie innych

Do ogromnego pożaru, który strawił Karczmę Swojskie Jadło we Władysławowie, doszło we wtorek, 21 maja 2024 r. O szczegółach pisaliśmy w materiale pt. Ogromny pożar restauracji we Władysławowie: akcja trwała ponad 9 godzin!

Na szczególne wyróżnienie zasługuje postawa asp. Przemysława Patelczyka – kierownika Referatu Kontroli Ruchu Drogowego Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pucku, który podczas pożaru we Władysławowie naraził własne zdrowie, by ratować innych. Jako pierwszy interweniował na miejscu pożaru, kiedy liczyła się każda minuta.

Policjant naraził własne życie i zdrowie, by nie doszło do tragedii

Policjant z puckiej drogówki jechał motocyklem ulicami Władysławowa, gdy zauważył rozprzestrzeniający się ogień nad nadmorską restauracją – natychmiast zainteresował się i pojechał na miejsce, gdzie palił się budynek.

Przy płonącej restauracji mundurowy zauważył dwie kobiety, które po przedstawieniu się jako pracownice, zaniepokojone, przekazały policjantowi, że wewnątrz płonącego budynku znajduje się dużo butli gazowych.

Funkcjonariusz policji pewnie i zdecydowanie przystąpił do działania – wyniósł z płonącego budynku kilkanaście butli, które mogłyby spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców.

Upewnił się również, czy wewnątrz budynku nie znajdują się inne osoby, których życiu lub zdrowiu mogłoby zagrażać niebezpieczeństwo.

W czasie, kiedy mundurowy z puckiej drogówki działał w celu ograniczenia zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców, jedna z pracownic zadzwoniła na numer alarmowy, informując o zdarzeniu. Co było dalej? O tym przeczytasz w materiale pt. Ogromny pożar restauracji we Władysławowie: akcja trwała ponad 9 godzin!

Co było przyczyną pożaru Karczmy Swojskie Jadło we Władysławowie?

Pożar karczmy we Władysławowie: jak pomóc?

W środę, 22 maja 2024 r. na facebookowej stronie restauracji pojawił się post informujący o pożarze, a Akademia Dobrych Pomysłów – społeczna organizacja z Dąbrowy Górniczej, zaangażowała się w pomoc w odbudowie Karczmy Swojskie Jadło we Władysławowie poprzez założenie pomocowej grupy na Facebooku oraz zorganizowanie społecznej zrzutki: https://pomagam.pl/pozar_swojskie_jadlo

Co robić, jeśli zauważysz pożar?

Jeśli zauważyłeś POŻAR:

  • zaalarmuj osoby przebywające w mieszkaniu/domu,
  • wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem,
  • wezwij straż pożarną
  • wybierz numer alarmowy 112, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz: gdzie się pali, co się pali, czy zagrożeni są ludzie

Nie rozłączaj się pierwszy! Operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który odbierze Twoje zgłoszenie, zada Ci dodatkowe pytania odnośnie do zgłaszanego zdarzenia. Zapyta o Twoje imię i nazwisko, dokładny adres lub poprosi o inne informacje, które mogą być przydatne dla służb ratunkowych. Poczekaj więc, aż to dyżurny rozłączy się jako pierwszy, oczywiście pod warunkiem, że nie stanowi to dla Ciebie dodatkowego zagrożenia.


Fot. KPP w Pucku

One thought on “Pożar karczmy we Władysławowie: policjant naraził własne życie, by ratować życie i zdrowie innych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *