Morska Pielgrzymka Rybacka 2024: tradycja, tłumy i słońce

W sobotę, 29 czerwca 2024 r. w Pucku tradycji Morskiej Pielgrzymki Rybackiej stało się zadość (pomimo 1,5 godzinnego opóźnienia). Historia tego pielgrzymowania ma źródła w XIII wieku, ale w aktualnej formie reaktywowano pielgrzymowanie drogą morską w 1981 r., kiedy rybacy z Kuźnicy i całego Półwyspu Helskiego wyruszyli na kutrach do Pucka.

43. Morska Pielgrzymka Rybacka

Do Pucka, jak co roku, przypłynęli ludzie morza na kutrach, ze swoimi rodzinami i gośćmi z portów we Władysławowie, Helu, Jastarni, Kuźnicy, Mechelinek. Na spotkanie z nimi wyruszyła też grupa z Pucka – z kapłanami na pokładzie. Na wodach Zatoki Puckiej odbyła się modlitwa za rybaków, którzy codziennie zmagają się z żywiołem na wzór patronów puckiej parafii św. Piotra i Pawła.

Gdy kutry z Pucka i gościnne z innych miejscowości dotarły do portu rybackiego w Pucku, wszyscy wspólnie z tłumami, które pozostały na ladzie, wzięli udział w uroczystej, plenerowej mszy św. u stóp puckiej fary, którą celebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Piotr Przyborek.

Po niej były występy, muzyka, i pyszne jedzenie, a wszystkiemu towarzyszyło słońce i wspaniała atmosfera.


Fot. Konrad Kędzior / Miasto Puck

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *