Honorowe krwiodawstwo Kaszubskiego Klubu HDK PCK. W Połchowie w gminie Puck zebrali prawie 13 litrów bezcennego leku, którego nie da się wyprodukować, mieli też wyjątkowych gości i prezenty

W sobotę, 1 października 2023 r. przy WKK w Połchowie zaparkował krwiobus z RCKiK w Gdańsku. W kolejce do biało-czerwonego autobusu ustawiły się 32. osoby: wszyscy byli chętni do podzielenia się drogocennym płynem, jakim jest krew. Łącznie zebrali prawie 13 litrów lekarstwa, którego nie da się wyprodukować.

Każda dorosła osoba (w wieku od 18 do 60 lat), która czuje się zdrowa, waży nie mniej niż 50 kg i pragnie pomóc drugiemu człowiekowi, może spróbować oddać honorowo krew. Na mobilny pobór krwi, który w Połchowie w gminie Puck odbywa się cyklicznie, wystarczy stawić się po zjedzeniu śniadania i spożyciu dużej ilości wody – z dowodem osobistym w ręku.

Po wypełnieniu ankiety medycznej, lekarz podejmie decyzję, czy osoba chętna do oddania krwi na szczytny cel może to zrobić, czy nie. Tak właśnie było przy Wiejskim Klubie Kultury w Połchowie w sobotę, 21 października 2023 r. Na zaproszenie Kaszubskiego Klubu HDK PCK do Połchowa przyjechał krwiobus z RCKiK w Gdańsku, do którego ustawił się długa kolejka chętnych do podzielenia się krwią.

– Pogoda nam nie przeszkodziła, chętnych do oddania krwi były 32 osoby – komentuje prezes Kaszubskiego Klubu HDK PCK Marcin Sikora. – Rozdaliśmy 20 legitymacji honorowych dawców krwi, i polało się prawie 13 litrów krwi. Dziękuję Wszystkim za przybycie, a ekipie RCKiK w Gdańsku za profesjonalną szybką obsługę.

Wśród oddających oczekujących w kolejce do krwiobusu w Połchowie był dyrektor InterRisk Gdańsk, który przywiózł prezenty dla krwiodawców. Obecnością w Połchowie i krwistą hojnością zaskoczył także prezes Policyjnego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Gdyni, który oddał krew jako ostatni i tym samym przekroczył 40 litrów krwi w swoim życiu.

Honorowe krwiodawstwo w Połchowie (gmina Puck)

Podsumowanie październikowej, honorowej akcji poboru krwi przy WKK w Połchowie:

  • 32. osoby stanęły w kolejce do weryfikacji lekarskiej;
  • lekarz, pozwolił 28. osobom na oddanie krwi (cztery zostały zdyskwalifikowane).
  • Łącznie zebrano prawie 13 litrów cennego leku (12 600 ml).

Już teraz organizatorzy (Kaszubski Klub HDK PCK) zapraszają na kolejny, mobilny pobór krwi. Odbędzie się on przy PCKZiU w Pucku (ul. Kolejowa) w czwartek, 7 grudnia 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *