Boże Ciało 2024: obchody w Wierzchucinie (w gminie Krokowa)

Wierni z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wierzchucinie (Diecezja Pelplińska) obchodzili święto Bożego Ciała tradycyjnie, pięknie i dostojnie. Wydarzenie uwiecznił fotograf Zbyszek Heft – zapraszamy do obszernej fotorelacji.

Boże Ciało: historia

Święto Bożego Ciała ma już długą i mocno zakorzenioną tradycję. W Rzymie po raz pierwszy przygotowano procesję Bożego Ciała w 1350 r. Natomiast już 31 później, w 1381 r. papież Bonifacy IX polecił wprowadzenie święta Bożego Ciała wraz z procesją tam, gdzie nie było ono jeszcze obchodzone.

Wychodząc na ulice z procesją, której centrum jest Najświętszy Sakrament, wierni składają hołd Chrystusowi i ponawiają oświadczenie wierności Przymierzu, którego ten Sakrament jest przypomnieniem i aktualizacją, a także wprowadzają Zmartwychwstałego Chrystusa w świat, który tak bardzo potrzebuje Jego oczyszczających, uzdrawiających mocy.

Cztery ołtarze podczas procesji Bożego Ciała

Ołtarze oznaczają cztery ewangelie zawarte w Nowym Testamencie, których autorami są:

  • św. Marek,
  • św. Mateusz,
  • św. Łukasz,
  • św. Jan.

Cztery ołtarze podczas Bożego Ciała przypominają również cztery strony świata, co podkreśla uniwersalny charakter wiary katolickiej i misję głoszenia ewangelii wszystkim ludziom.


Fot. Zbyszek Heft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *