Bezpieczeństwo pieszych, kierujących i ich pasażerów we Wszystkich Świętych 2023 w powiecie puckim

Dla wszystkich uczestników drogi, jak i policjantów, „Wszystkich Świętych” to wymagający czas i wytężona praca, dlatego policjanci z powiatu puckiego dbają o bezpieczeństwo kierujących, jak i pieszych. Mundurowi z Pucka podpowiadają, jak zadbać o własne bezpieczeństwo.

– Dbając o poczucie bezpieczeństwa ważnym jest, by każdy pamiętał o zachowaniu rozsądku. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, aby ten czas pamięci o zmarłych przebiegł spokojnie – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Do zadań policjantów z powiatu puckiego, pełniących w tym czasie służbę, będzie należało zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych powiatu, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień, policjanci z powiatu puckiego będą kierować ruchem.

Stosowanie się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach. Na co policjanci będą zwracać szczególną uwagę?

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pucku będą pomagać bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzą powiat pucki w czasie świąt. Będą także reagować na: popełniane wykroczenia – w szczególności te, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych (m.in. przekraczanie dozwolonych limitów prędkości); stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych.

Policjanci zwracają się z apelem do kierujących o wyrozumiałość i zachowanie szczególnych środków ostrożności podczas kierowania pojazdami.

Puccy policjanci radzą, iż kierujący powinni pamiętać, by:

  • parkować pojazdy w miejscach nie utrudniających i nie zagrażających bezpieczeństwu innych uczestników ruchu;
  • bezwzględnie stosować się do poleceń i nakazów wydawanych przez funkcjonariuszy kierujących ruchem. Polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, należy stosować się do jego polecenia;
  • nie jeździć samochodem „na pamięć”. Zwracać uwagę na znaki drogowe! W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, może zostać wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego;
  • parkować samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Zadbać o to, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi, bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu;
  • nie pozostawiać w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.
  • jeżeli tylko to możliwe udać się na cmentarze pieszo lub autobusami komunikacji miejskiej, by zaoszczędzić sobie i innym stresów, czy problemów z parkowaniem.
  • zabezpieczyć zaparkowane pojazdy przed kradzieżami i nie pozostawiać w nich żadnych cennych przedmiotów, zwłaszcza dokumentów pojazdu.

Puccy policjanci apelują do pieszych, by:

  • podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo;
  • nosili odblaski w sposób widoczny dla kierowców, gdyż podniesie to znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.
  • korzystali z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *