31-letni Białorusin, mieszkający w powiecie puckim, złapany na prowadzeniu auta w Pucku, pomimo sądowego zakazu. Grozi mu słona kara

31-letni obywatel Białorusi jeździł Renault ulicami Pucka, gdy natrafił na pucką drogówkę. Szybko okazało się, że mężczyzna prowadził pojazd pomimo sądowego zakazu. Ten rodzaj przestępstwa zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

W połowie października 2023 r., policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pucku, podczas prowadzonej kontroli na ulicach Pucka, zatrzymali kierującego Renault. Podczas sprawdzania danych mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

– Za swoje postępowanie 31-letni obywatel Białorusi, mieszkaniec powiatu puckiego, odpowie przed sądem – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Co grozi za prowadzenie auta pomimo sądowego zakazu?

Warto pamiętać, że zgodnie z art. 244 kodeksu karnego, kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, muszą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15. Dodatkowo sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *