15 października 2023 r. minęło 75 lat od powstania Biblioteki Publicznej im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku

Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku obchodzi 75-lecie istnienia. Z tej okazji w piątek, 13 października 2023 r. w sali ratuszowej na Starym Rynku w Pucku odbyła się uroczysta gala, podczas której nie szczędzono podziękowań i dobrych życzeń.

Jubileusz 75. lat istnienia Biblioteki Publicznej im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku był wyjątkową okazją do uroczystego spotkania. Odbyło się ono w ratuszu na puckim rynku w piątek, 13 października 2023 r. Dyrektor puckiej biblioteki Małgorzata Kolendowska wraz z pracownikami, zorganizowali nie lada wydarzenie dla zaproszonych gości, wśród których znalazły się władze miasta Puck, czytelnicy i wspierający pucką bibliotekę. Były przemówienia, podsumowania, trochę historii i kultury, a także moc życzeń i podziękowań.

– Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć i chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu naszej biblioteki. Dziękujemy czytelnikom biblioteki, którzy od lat wybierają nasze książki, korzystają z naszych zasobów i uczestniczą w naszych spotkaniach. To dzięki Wam nasza praca ma sens i jesteśmy w stanie kontynuować rozwój naszej biblioteki – wyliczają w Bibliotece Publicznej w Pucku. –Dziękujemy wszystkim za przesłane życzenia wszelkimi kanałami komunikacyjnymi. W szczególności dziękujemy uczniom Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku, którzy osobiście wraz z wychowawcą przyszli złożyć życzenia i podziękować za współpracę. Było to bardzo miłe i wzruszające spotkanie. Dziękujemy Kwartetowi smyczkowemu AQuartet za przepiękną oprawę muzyczną naszej uroczystości, a Garmażowi Buczek dziękujemy za przygotowanie poczęstunku.

Historia biblioteki w Pucku

Wszystko zaczęło się 15 października 1948 roku, kiedy to pierwsze 100 książek zostało wpisanych do ksiąg inwentarzowych. Książki te zostały podarowane puckiej bibliotece przez władze Powiatu Morskiego z siedzibą w Wejherowie.

Od 1955 roku pucka biblioteka funkcjonowała jako Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, której podlegały biblioteki osiedlowe w Jastarni i Władysławowie, biblioteka ryczałtowa w Helu oraz pięć bibliotek gromadzkich.

Od 1976 roku biblioteka w Pucku pełniła swoją funkcję jako Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Puck: podlegało jej 11 filii wiejskich.

W 1991 roku, po podziale administracyjnym miasta i gminy, biblioteka pozostała Biblioteką Miejską.

11 lutego 1996 roku zostało nadane jej imię: Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.

8 stycznia 2002 roku Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku została wpisana do Rejestru Instytucji Kultury Miasta Puck. Dodatkowo, od czerwca 2013 przez 10 lat biblioteka w Pucku pełniła również obowiązki Biblioteki Powiatowej Ziemi Puckiej.


W niedzielę, 15 października 2023 r. Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku obchodziła 75-lecie istnienia.

– Już tyle lat służy mieszkańcom Pucka i okolic, dostarczając wiedzę, rozwijając kulturę i stwarzając miejsce spotkań dla wszystkich miłośników książek. To miejsce, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie: od powieści i literatury pięknej, po czasopisma, filmy, audiobooki, warsztaty, spotkania klubów czy koła zainteresowań – komentują w puckiej bibliotece. – W ciągu tych 75 lat Biblioteka Publiczna w Pucku przeszła wiele przemian, aby sprostać wymaganiom nowoczesnych czytelników.

Fotogaleria z obchodów 75-lecia Biblioteki Publicznej w Pucku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *