10. rocznica istnienia PCKZiU w Pucku: piękna uroczystość nadania szkole sztandaru. 75-letnia tradycja szkolnictwa zawodowego w Pucku

W czwartek, 9 listopada 2023 r. w sali Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku odbyła się wyjątkowa uroczystość łącząca trzy niebagatelne okazje: 10-lecie PCKZiU w Pucku, nadanie szkole sztandaru i 75-lecie szkolnictwa zawodowego w Pucku.

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku jest obecnie największą szkołą ponadpodstawową w powiecie puckim: uczęszcza do niej 1597 uczniów, którzy kształcą się w najróżniejszych kierunkach. Tych jest około 40, m.in. mechanika, logistyka, informatyka, ekonomia.

Wyjątkowa, potrójna okazja do uroczystości nie zdarza się często, a jednak zdarzyła się w PCKZiU w Pucku. Tu idealnie ją wykorzystano, organizując kilkugodzinną, pełną powagi, dostojności i godności cześć oficjalną, jak i humorystyczną oraz wzruszającą część nieoficjalną.

Prowadzący wydarzenie zabrali zebranych gości w podróż po historii szkolnictwa zawodowego w Pucku: zaczynając od początków (w 1947 r.), tłumaczyli zmiany i pokazali archiwalne zdjęcia. Po poszerzeniu wiedzy na temat szkoły i jej historii, nastąpiło wręczenie nowego sztandaru szkoły i pożegnanie sztandarów dwóch szkół, które 10 lat temu zespoliły się z puckim “Oxfordem”. Ks. prałat Jerzy Kunca, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku poświęcił nowy sztandar PCKZiU w Pucku.

– Dzisiejsza uroczystość jest wynikiem połączenia trzech szkół 10 lat temu. Przez 10 lat funkcjonowaliśmy troszkę w rozdarciu (dwa sztandary), a dzisiaj jest ten historyczny dzień, kiedy cała społeczność szkolna została zjednoczona pod jednym sztandarem – mówi Grzegorz Pałucki, dyrektor PCKZiU w Pucku. – Ten sztandar to dla naszej szkoły symbol współpracy trzech środowisk: środowiska biznesu (dziękujemy wszystkim naszym fundatorom), edukacji (szeroko rozumianej) oraz samorządów (które wspierają i dbają o nasz rozwój. Te trzy elementy, jeżeli współdziałają, prowadzą do rozwoju właśnie takiego, jak nasz.

PCKZiU w Pucku – potrójna uroczystość

Na wydarzeniu zebrało się mnóstwo dostojnych gości, od nauczycieli i dyrektorów szkół w powiecie puckim, poprzez samorządowców gmin i miast powiatu puckiego, przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Gdańsku, przedstawicieli służb ratunkowych powiatu puckiego, przedstawicieli organizacji pozarządowych na terenie powiatu puckiego jak i firm, po samego starostę puckiego.

– To wzruszający moment, wymiana sztandarów, historyczna chwila (…) – mówił starosta Jarosław Białk. – Przed chwilą pożegnaliśmy dwa sztandary, bo przecież ta szkoła powstała z dwóch, a właściwie trzech szkół. Dzisiaj to taki symboliczny moment, kiedy po 10 latach funkcjonowania tego jednego wspólnego organizmu pojawił się nowy sztandar. Życzę dyrekcji, wszystkim pracownikom oświaty, pracownikom tej szkoły, wszystkim uczniom: całej Waszej społeczności, żeby pod tym nowym sztandarem szkoła się rozwijała, byście mieli mnóstwo kreatywnych pomysłów, tak jak dotąd (…).

Po staroście głos zabrali pozostali goście, którzy dzieli się wspomnieniami, anegdotami, składali gratulacje i dobre życzenia, a także wręczali kwiaty i prezenty na tę wyjątkową okazję.

PCKZiU w Pucku – część nieoficjalna uroczystości

Na tym część oficjalna się zakończyła. Jednak to nie koniec obchodów 10-lecia PCKZiU w Pucku. W części nieoficjalnej, zebrani na wydarzeniu goście mogli się pośmiać, jak i uronić łzy wzruszenia, podczas oglądania przygotowanych przez uczniów PCKZiU w Pucku jak i członków grupy Da Cape Al Fine scenek i występów.

10. rocznica PCKZiU w Pucku: wspólna piosenka uczniów i nauczycieli

Po przedstawieniach goście wyszli na dwór, gdzie najpierw zakopano (na kolejnych 50 lat) kapsułę czasu. Kapsuła zawiera najróżniejsze rzeczy, wśród nich znajdują się ulotki, gazetki, kalkulator, pendrive, zdjęcia ze studniówki, długopis, ołówek, taśma klejąca, klucze.

Następnie zasadzono nowe drzewa na terenie szkoły, a na koniec zaproszono wszystkich gości na pyszny poczęstunek przygotowany przez uczniów sekcji gastronomicznej PCKZiU w Pucku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *