Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie podsumowało działalność w 2023 roku (rok Antoniego Abrahama) na noworocznym spotkaniu w Żelistrzewie w gminie Puck

W Wiejskim Domu Kultury w Żelistrzewie (gmina Puck) odbyło się noworoczne spotkanie przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, podczas którego podsumowano rok 2023.

– Spotkaliśmy się w Żelistrzewie, w gminie Puck, w pięknym nowoczesnym domu kultury. Dzisiaj (20.01.2024 r.) rozpoczynamy podsumowanie roku Antoniego Abrahama, a jednocześnie jest to spotkanie noworoczne całego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – powiedział prezes ZKP Jan Wyrowiński.Dzięki życzliwości pana wójta Tadeusza Puszkarczuka i starosty puckiego Jarosława Białka, wspólnie możemy zorganizować to dzisiejsze, nasze, świąteczne spotkanie.

Spotkanie pomorskiego ZKP w Żelistrzewie. Dlaczego akurat w gminie Puck? To wyjaśnia jej wójt.

– Miejsce w gminie Puck jest szczególne, ponieważ Antoni Abraham urodził się w najmniejszej miejscowości gminy Puck, w Zdradzie – tłumaczył Tadeusz Puszkarczuk.21 lat temu powstał tam, z inicjatywy społeczności lokalnej przy współudziale gminy, pomnik poświęcony Antoniemu Abrahamowi. jest to miejsce, gdzie obchodzimy wszystkie święta patriotyczne, skupiając się wokół tego pomnika, poświęconego naszemu, wielkiemu człowiekowi.

W programie spotkania ZKP w WDK Żelistrzewo było spotkanie noworoczne Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, podsumowanie obchodów roku Antoniego Abrahama, wspólne kolędowanie oraz pyszny poczęstunek. Nie zabrakło na nim również przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Pucku: wicestarosty Tomasza Herrmana oraz przewodniczącego Rady Powiatu Puckiego Adama Zażembłowskiego.

– W trakcie roku Abrahama na terenie Kaszub oraz powiatu puckiego odbywały się liczne imprezy okolicznościowe przybliżające postać, drogę życiową “króla Kaszubów”. Odbywały się m.in. spotkania autorskie z p. Teresą Hoppe promujące książkę “Antoni Abraham (1869-1923). Zarys biografii” – mówi Tomasz Herrmann. – Co ciekawe, wiele jest ulic pomorskich miast noszących jego imię, jest patronem kaszubskich szkół, natomiast pierwszy w Polsce pomnik Abrahama powstał we Władysławowie (jest jeszcze m.in. w Pucku i miejscu urodzenia – Zdradzie).

Całe wydarzenie zostało uwiecznione przez fotografa Zbyszka Hefta, zapraszamy do fotogalerii!


Fot. Zbyszek Heft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *