Żerom w podróży: kierunek Konz w Niemczech. Tydzień wyjątkowych doświadczeń

Współpraca między puckim Żeromem i Gymnasium Konz trwa nieprzerwanie od 2005 r. W 19 roku współpracy uczniowie pod opieką nauczycieli po raz kolejny realizowali program wymiany młodzieży.

Do Konz zawitali w poniedziałek, 3 czerwca 2024 r.

– Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w naszej partnerskiej szkole Gymnasiu Konz. Powitała nas niezwykle ciepło pani wicedyrektor Nina Kallenborn. Tuż na wejściu zobaczyliśmy piękną tablicę z relacją z pobytu naszych partnerów u nas w czerwcu 2023 r. – opowiada nauczycielka z I LO im. S. Żeromskiego w Pucku Małgorzata Zaręba. – Było to bardzo miłe, bo poczuliśmy, że nasza współpraca jest dla Gymnasium Konz naprawdę ważna. Zwiedziliśmy szkołę, która została niedawno wyremontowana i zachwyciło nas wspaniałe wyposażenie zaplecza przedmiotów ścisłych, przyrodniczych i plastycznych. Nic dziwnego, gdyż jest to szkoła MINT (Mathematik, Informtik, Technik) i na te przedmioty kładzie szczególny nacisk.

Kolejnym punktem tego dnia była wizyta w Rathaus Konz, u burmistrza Joachima Webera VG & Saarmoselstadt Konz jako, że Konz jest partnerskim miastem Pucka. Potem wizyta w
Trewirze, który dumnie pretenduje do miana najstarszego miasta w Niemczech (oficjalny rok założenia miasta podaje się 16 rok p.n.e. Rzymianie nazwali je Augusta Treverorum), natomiast pierwsze pisemne podanie o założeniu Trewiru pochodzi z 1105 roku. Zwieńczeniem tego dnia było spotkanie z Porta Nigra, czyli bramą miejską z czasów rzymskich. Jest najlepiej zachowaną rzymską bramą po północnej stronie Alp.

Kolejny dzień w Niemczech nie był ani trochę mniej ekscytujący, niż pierwszy.

– Dzień był najbardziej żywą lekcją historii, geografii i przyrody jaką możemy sobie tylko wyobrazić. Byliśmy dziś w trzech państwach: Niemczech, Francji i Luksemburgu oraz na terenie dwóch landów niemieckich: Rheinland-Pfalz (gdzie leży nasza partnerska szkoła) oraz Saarland – mówi Małgorzata Zaręba.

Trzeciego dnia partnerskiej wycieczki uczniowie i nauczyciele I LO w Pucku zaczęli od udziału w zajęciach lekcyjnych w Gymnasium Konz (język angielski i fizyka).

– Mieliśmy możliwość porównania metod nauczania, najbardziej podobał się naszym uczniom der Englischunterricht i metody pracy podczas lekcji – mówi opiekunka grupy i nauczycielka Ela Kulas. – Następnie spędziliśmy czas na grach i zabawach integracyjnych, graliśmy m.in w grę pod nazwą Werwolf, czyli coś zbliżonego do naszej mafii. Pobyt w szkole zakończyliśmy wspólnym obiadem in der Schulmensa. Popołudnie było żywą lekcją biologii, a konkretnie ornitologii. Powędrowaliśmy do Greifvogelpark Saarburg, czyli parku ptaków drapieżnych. Uczestniczyliśmy w wyjątkowym show z udziałem m.in orła, myszołowa, sokoła, sępa, kani i sów. Ptaki latały tuż nad naszymi głowami, mogliśmy poczuć ich potęgę i majestat. Wracając z pokazu zobaczyliśmy również inne zwierzęta, pieski preriowe, szopy, surogatki. Dzień zakończyliśmy spacerem po Saarburgu, to przepiękne miasto położone nad rzeką Saarą prawa miejskie otrzymało w 1291r. Wspięliśmy się na wieżę zamku, skąd podziwialiśmy Dolinę Saary i Saarburg.

Czwartek to idealny dzień, by spędzić go w Luksemburgu – jak twierdzą turyści z puckiego ogólniaka. Zaliczyli m.in. spacer po wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO fortyfikacjach i zabytkowych dzielnicach Luksemburga.

W piątek, 7 czerwca 2024 r. udali się pociągiem do miejscowości Mettlach, położonej w sąsiednim landzie – Saarland. Tam powędrowali na wzgórze do ruin zamku Burg Montclair.

W niedzielę, 9 czerwca 2024 r. przyszedł czas na powrót – niewyczekiwany, bo uczestnicy chętnie zostali by na tej wymianie dłużej.

Projekt realizowany dzięki finansowemu wsparciu: Deutsch-Polnisches Jugendwerk – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży; Powiat Trier-Saarburg, Powiat Pucki; Miasto Puck.


Fot. I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Pucku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *