Na stadionie w Żelistrzewie zagościły krwiobusy z RCKiK w Gdańsku oraz przygotowano mnóstwo atrakcji, a wszystko to, bo “Żelistrzewo pomaga w walce z białaczką”.
W sobotę, 6 lipca 2024 r. na stadionie w Żelistrzewie atrakcji nie zabrakło, słońce i fantastyczna atmosfera dzielenia się dobrem królowała wśród wszystkich uczestników.
Wojskowi z Komendy Portu Wojennego Gdynia dzielili się wiedzą i uczyli strzelać do celu, a mundurowi z 43. Batalionu Saperów FOW z pasją opowiadali o swojej pracy i pokazywali sprzęt.
Załoga Dzik Team przygotowała pyszną grochówkę i bigos, oraz możliwość przejażdżek na traktorach – wśród nich był 65-letni Andrzej Rinc, który zapraszał na szybkie przejażdżki na 65-letnim ciągniku Davidzie Brownie.
Panie z KGW Żelistrzewo zadbały o słodkie poczęstunki, kawę, herbatę, watę cukrową i popcorn, a druhowie z OSP Żelistrzewo z jednej strony umilali czas strażackimi zabawami i prezentacją wozu, a z drugiej pilnowali grilla, z którego serwowali pyszne kiełbaski.
Na brak gier, zabaw i smakołyków nie mogli narzekać najmłodsi mieszkańcy, dla których przygotowano dmuchańce, ogromne bańki mydlane, powietrzne kule i wiele innych.
Wszystkie te atrakcje uświetniły festyn w Żelistrzewie, podczas którego odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa.
Historia festynu w Żelistrzewie połączonego z akcją honorowego krwiodawstwa
Dwa lata temu prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi w Puck Leszek Bryja, w porozumieniu z Karolem Czappem, tatą małej mieszkanki Żelistrzewa – Małgosi walczącej z białaczką, zorganizował wyjątkowy, mobilny pobór krwi w Żelistrzewie, by okazać wsparcie i pomoc w walce z tą ciężką chorobą. Akcja okazała się rekordowa, a mieszkańcy Żelistrzewa i najróżniejszych zakątków powiatu puckiego pokazali, jak wielkie mają serca.
Pomysł honorowego krwiodawstwa i tym samym wspieranie Oddziału Hematologii Gdańskiego Centrum Klinicznego przyjął się, zintegrował społeczność i już w kolejne wakacje (lipiec 2023 r.) na stadionie w Żelistrzewie zorganizowano festyn pod hasłem “Mundurowi w służbie krwi”, podczas którego można było się nie tylko dobrze bawić, edukować, lecz także oddać honorowo krew w szczytnym celu.
W lipcu 2024 r. odbyła się kolejna charytatywna impreza w Żelistrzewie. Tegoroczne hasło to “Żelistrzewo pomaga w walce z białaczką”.
Honorowe krwiodawstwo w Żelistrzewie
Na stadionie w Żelistrzewie zaparkowały dwa wyjątkowe autokary Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku: to krwiobusy, które przyjechały tu z RCKiK w Gdańsku na zaproszenie Klubu Honorowych Dawców Krwi w Pucku.
Kto może oddać krew? Każda dorosła osoba, w wieku od 18 do 60 roku życia, która czuje się zdrowa, waży nie mniej niż 50 kg i pragnie pomóc drugiemu człowiekowi, może spróbować oddać honorowo krew. Na mobilny pobór krwi wystarczy stawić się po zjedzeniu śniadania i spożyciu dużej ilości wody, z dowodem osobistym w ręku.
Po wypełnieniu ankiety medycznej, lekarz podejmuje decyzję, czy osoba chętna do oddania krwi na szczytny cel może to zrobić, czy nie. Tak właśnie było na stadionie w Żelistrzewie.
Podsumowanie lipcowej, honorowej akcji krwiodawczej w Żelistrzewie
Dzięki krwiodawcom, którzy podzielili się cennym lekiem podczas akcji w Żelistrzewie, potencjalnie uratowano życie aż 93 osoby!
- 52 osoby stanęły w kolejce do weryfikacji lekarskiej;
- wśród nich aż 4 osoby po raz pierwszy;
- lekarz, pozwolił 31 osobom na oddanie krwi (21 zostało zdyskwalifikowanych).
- Łącznie zebrano prawie 14 litrów cennego leku (13 950 ml).
Klub Honorowych Dawców Krwi w Pucku już zaprasza na mobilne pobory krwi na Starym Rynku w Pucku. Najbliższy odbędzie się w czwartek, 25 lipca 2024 r.
Gdzie i kiedy można honorowo oddać krew? Lista mobilnych poborów krwi w powiecie puckim 2024
Fot. Magdalena Gębka-Scuffins
Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Jest temat, który chcesz nagłośnić? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila (redakcja@dziennikpucki.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej WhatsAppem (+48 888 332 446) lub na naszym Facebooku: www.facebook.com/DziennikPucki