Uroczystości pogrzebowe śp. nieznanego żołnierza Wojska Polskiego w 85. rocznicę zakończenia walk w obronie Kępy Oksywskiej 19 września 1939 r.

Przy Kwaterze Żołnierzy Września 1939 roku, gdzie spoczywają obrońcy Kępy Oksywskiej (na cmentarzu parafialnym w Kosakowie), po dwóch latach starań mieszkańców gminy Kosakowo, uroczyście i z honorami pochowano szczątki nieznanego żołnierza Wojska Polskiego, który oddał życie w walkach toczących się na terenie obecnej gminy Kosakowo we wrześniu 1939 r.

Ostatnie pożegnanie śp. żołnierza Wojska Polskiego odbyło się 19 września 2024 r., w 85. rocznicę zakończenia walk w obronie Kępy Oksywskiej. Ceremonia połączona została z gminnymi obchodami tej rocznicy, które wyjątkowo w tym roku nie odbyły się przy obelisku w Mostach.

Pogrzeb śp. nieznanego żołnierza Wojska Polskiego rozpoczął się mszą świętą w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Kosakowie. Po mszy świętej nastąpiła ceremonia pogrzebowa na cmentarzu w Kosakowie przy Kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. (ul. Żeromskiego 77, Kosakowo).

Uroczystości pogrzebowe przygotowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN oddział w Gdańsku.

Po ceremonii pogrzebowej nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem bohaterów poległych w rejonie Kosakowa w walkach z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 r. W uroczystościach udział wzięli mieszkańcy gminy Kosakowo, wojskowi, politycy, samorządowcy (w tym radni gminni i powiatowi), przedstawiciele instytucji i organizacji. Wśród tłumu składającego hołd śp. polskiemu żołnierzowi byli:

  • posłanka na Sejm RP Wioleta Tomczak,
  • posłanka na Sejm RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk,
  • poseł na Sejm RP Kazimierz Plocke,
  • poseł na Sejm RP Krzysztof Szymański,
  • poseł na Sejm RP Michał Kowalski,
  • przedstawiciel posła na Sejm RP Jarosława Sellina,
  • komandor Wojciech Krysiak, komendant Portu Wojennego Gdynia,
  • prezes Sądu Rejonowego w Gdyni Monika Selin,
  • wójt gminy Kosakowo Eunika Niemc i zastępca Marcin Bogdan,
  • przewodniczący Rady Gminy Kosakowo Sławomir Konarski,
  • radna powiatu puckiego Anna Wojtunik,
  • radna powiatu puckiego Anna Padée,
  • ks. kan. Jan Grzelak, proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Kosakowie,
  • kapelan ks. kmdr ppor Artur Samsel.

Uroczysty i honorowy pochówek śp. niznanego żołnierza Wojska Polskiego poległego w obronie Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939 r. nie byłyby możliwy, gdyby nie kilkuletnie starania inicjatorów Sebastiana Dragi i Michała Przysieckiego, oraz współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Urzędem Gminy Kosakowo oraz parafią pw. św. Antoniego Padewskiego w Kosakowie.

Historia obrony wybrzeża i Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939 r.

Instytut Pamięci Narodowej podkreśla, że wrzesień 1939 roku zapisuje się w pamięci Polski jako czas wielkiej próby i ofiarności. To wtedy, gdy niemiecki najeźdźca wkroczył na polskie ziemie, polscy żołnierze stawiali opór do ostatnich sił, walcząc nie tylko o swoje życie, ale przede wszystkim o wolność swojej ojczyzny. Wśród tych miejsc, które na zawsze wpisały się w polską historię bohaterstwa, znajduje się Kępa Oksywska. Miejsce to, położone w dzisiejszej gminie Kosakowo, stało się areną heroicznej walki polskich żołnierzy, których celem było opóźnienie niemieckiego naporu. Właśnie tam, we wrześniu 1939 roku, żołnierze Wojska Polskiego stawiali czoła przeważającym siłom wroga.

Szczątki nieznanego żołnierza Wojska Polskiego znalezione w gminie Kosakowo

Po ponad 80 latach od tamtych wydarzeń, na terenie gminy Kosakowo odnaleziono szczątki nieznanego żołnierza, który zginął w obronie Kępy Oksywskiej. To wydarzenie miało miejsce w maju 2023 roku, a ekshumacji dokonało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Przez lata miejsce jego pochówku pozostawało nieznane, a on sam nie miał nawet imienia, które mogłoby zostać zapisane na nagrobku.

@dziennik.pucki

Uroczystości pogrzebowe śp. nieznanego żołnierza Wojska Polskiego w 85. rocznicę zakończenia walk w Obronie Kępy Oksywskiej 19 września 1939 r. #gminakosakowo #dziennikpucki #powiatpucki #historia

♬ oryginalny dźwięk – Dziennik Pucki – Dziennik Pucki


Fot. Magdalena Gębka-Scuffins

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *