Tymczasowy areszt dla sprawcy przemocy domowej. Sprawą zajmie się sąd

W połowie czerwca 2024 r. puccy policjanci interweniowali wobec 43-letniego mężczyzny, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną. Mężczyzna ją ośmieszał, poniżał, krytykował, groził pozbawieniem życia, uszkodzeniem ciała i zniszczeniem wspólnego mienia.

Interweniujący funkcjonariusze mieli niełatwe zadanie z zatrzymaniem 43-latka, bo mężczyzna nie wykonywał poleceń policjantów i nieudolnie próbował uciekać.

Podczas interwencji, puccy mundurowi znaleźli kilka gramów środków odurzających – w samochodzie oraz w garderobie 43-latka.

Mężczyzna usłyszał zarzuty za przemoc domową i posiadanie środków odurzających. Na wniosek policjantów, decyzją prokuratora został aresztowany na dwa miesiące – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowa KPP w Pucku. – Za przemoc wobec żony grozi mu kara do 5 lat więzienia, a za posiadanie środków odurzających do 3 lat.

Fot. Pixabay

Przemoc w rodzinie – możliwość uzyskania pomocy policji

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

Policja, obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia, jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przemocy w rodzinie. Działania te podejmowane są w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.

Uruchomienie procedury „Niebieskiej Karty”

Dla uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, ale:

  • osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym policję lub prokuratora;
  • osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy policji. Skontaktuj się z najbliższą jednostką policji, dzielnicowym… Nie pozostawaj obojętny! Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby!

Fot. KPP w Pucku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *