W Komendzie Powiatowej Policji w Pucku odbyło się szkolenie policjantów z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym z wykorzystaniem fantomów i nowoczesnych symulatorów. Szkolenie przeprowadzili ratownicy medyczni z Total Medica.
Każdy policjant posiada podstawowe przeszkolenie w zakresie ratowania ludzkiego życia, jednak puccy policjanci chętnie doskonalą swoje umiejętności i poszerzają wiedzę, by pomoc udzielana była zawsze prawidłowo i skutecznie. Szkolenia zwiększają efektywność i produktywność, poprawiają jakość pracy i umożliwiają adaptację podczas każdej interwencji.
– Uczestnikami szkolenia w poniedziałek, 6 maja 2024 r. byli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pucku – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Szkoleniem zostali objęci mundurowi z puckiej komendy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami przebywającymi na ulicy, których życie i zdrowie może być zagrożone. To oni, jako pierwsi, docierają na miejsce zdarzenia i udzielają pierwszej pomocy, reanimując osoby poszkodowane do czasu przyjazdu służb medycznych. W niektórych sytuacjach to właśnie od wiedzy i umiejętności funkcjonariuszy zależy życie osób poszkodowanych.
Puccy policjanci aktywnie uczestniczyli w części teoretycznej przedstawionej przez ratowników Łukasza Omernik i Michała Kużel z Total Medica.
– Ratownicy szczegółowo omówili zagadnienia dotyczące prawidłowego przeprowadzania resuscytacji krążeniowo–oddechowej u niemowlaków, dzieci i dorosłych. Przypomnieli policjantom, jak należy postępować w stanach zagrożenia, z poszkodowanymi w wypadkach drogowych oraz z osobami porażonymi prądem i przy wybuchu gazu w pomieszczeniu. Mundurowi mieli okazję uczestniczyć w ćwiczeniach z udziałem osób w kryzysie emocjonalnym – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk. – Policjanci w sposób praktyczny zapoznali się także z zasadami postępowania przy udziale poszkodowanego sprawcy czyny zabronionego. Doskonalili przez to postępowanie ratownicze na miejscu zdarzenia z udziałem osoby niebezpiecznej. Szczególną uwagę ratownicy poświęcili też zabezpieczeniu osoby poszkodowanej, u której występuje krwotok czy uraz. Policjanci omawiali zabezpieczenie osoby poszkodowanej, przygotowanie jej do ewakuacji i transportu oraz przekazanie zespołowi ratownictwa medycznego.
Na koniec szkolenia pani komendant KPP w Pucku przekazała ratownikom podziękowania i podkreśliła ważność i wartość przeprowadzonego szkolenia oraz rolę ratowników, którzy nie jedno życie już uratowali, niejedną osobę przeszkolili, a podczas swoich akcji zetknęli się też ze zdarzeniami, o których nie piszą podręczniki.
Fot. KPP w Pucku