W przeciągu kilku dni na ulicach Pucka potrącone zostały dwie osoby, które przechodziły przez przejście dla pieszych. Choć jedna zdarzenie miało miejsce za dnia, a drugie po zmroku, to w obydwu przypadkach poszkodowani wymagali pomocy lekarzy w szpitalu. Co grozi kierowcom za potrącenie pieszego na oznaczonym przejściu dla pieszych?
Potrącenie pieszego na ul. Wejherowskiej w Pucku
W sobotę, 21 października 2023 r. policjanci z puckiej drogówki otrzymali wezwanie do zdarzenia drogowego na ul. Wejherowskiej w Pucku, gdzie po godz. 19 doszło do potrącenia pieszego. Na miejscu działali także medycy z Ratownictwa Medycznego Puck.
– Na miejscu policjanci ustalili, że 62-letni kierujący Seatem nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, w wyniku czego potrącił 31-letniego mieszkańca województwa dolnośląskiego – wyjaśnia asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – 31-latek z obrażeniami ciała została przewieziony do szpitala.
Na miejscu policjanci wykonali niezbędne czynności procesowe. 62-letni kierujący stracił prawo jazdy, a jego dalszym losem zajmie się sąd.
Potrącenie pieszego na ul. Wojska Polskiego w Pucku
W piątek, 27 października 2023 r., przed godziną 8 rano, na ul. Wojska Polskiego w Pucku doszło do potrącenia 54-letniego mężczyzny. To rezultat kraksy przy przejściu dla pieszych.
– Policjanci ruchu drogowego z puckiej komendy ustalili, że 20-letni kierujący Volkswagenem, nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze i nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu, w wyniku czego najechał na poprzedzający go samochód, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, by ustąpić pierwszeństwa przechodzącemu przez przejście mężczyźnie – wyjaśnia asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk. – 54-latek z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.
20-letni kierowca Volkswagena został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu: w chwili zdarzenia był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i dowód rejestracyjny m.in. za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym.
Puccy mundurowi ostrzegają i apelują do kierowców i pieszych
- Kierowcy pojazdów są obowiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście.
- Piesi powinni wziąć do serca zasadę ograniczonego zaufania: to, że pieszy widzi nadjeżdżające auto, wcale nie oznacza, że kierowca widzi także pieszego. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na przejście tuż pod nadjeżdżający pojazd, nigdy też wychodzić na jezdnię także zza przeszkody.
- Zarówno pieszy, jak i kierowca mają rzeczywisty wpływ na to, co zdarzy się na przejściu dla pieszych. Tak niewiele trzeba, by przejścia stały się bezpieczne. Wystarczy, by piesi jak i kierowcy zastosowali się do trzech prostych zasad – przed przejściem: zwolnij, rozejrzyj się, przejdź lub przejedź bezpiecznie.
– Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, gdyż jest to jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych, a warunki drogowe na obecną chwile są niesprzyjające i wraz z nadmierną prędkością mogą przyczynić się do niebezpiecznych zdarzeń drogowych – podkreśla asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk.