Policjanci patrolują ogródki działkowe w powiecie puckim i ostrzegają ich właścicieli: jak zabezpieczyć się przed włamaniem i kradzieżą?

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Pucku ostrzegają właścicieli ogródków działkowych: jesień, to czas, w którym do „roboty” zabierają się również złodzieje, którzy tylko czekają na łatwy zysk. Ich łupem pada najczęściej pozostawiony sprzęt ogrodniczy i wyposażenie altan. Jak zabezpieczyć altanki i rzeczy? Puccy mundurowi podpowiadają.

Włamania i kradzieże na terenach ogródków działkowych to problem występujący od wielu lat w całym kraju, nie inaczej jest w Pucku i powiecie puckim. Łupem złodziei padają często:

  • butle gazowe,
  • narzędzia oraz
  • wartościowe przedmioty, takie jak telewizory, lodówki czy agregaty.

Czyli wszystko, co można sprzedać lub oddać na złom. Wandale nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń dewastując rośliny i wyposażenie działek.

– Niejednokrotnie straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku.

Jesień to czas, kiedy puccy policjanci szczególnie kontrolują ogródki działkowe w powiecie puckim i przekazują ich właścicielom cenne informacje odnośnie zabezpieczenia przed kradzieżami. Tak też było w Pucku w październiku 2023.

– Pucki dzielnicowy rozmawiał z osobami, które wykonywały ostatnie prace ogrodowe i zabezpieczały swoje posesje działkowe na zimę – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk. – Dzielnicowy informował o możliwych zagrożeniach i przypominał, o czym należy pamiętać, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojej działki.

Jak zabezpieczyć ogródek działkowy przed złodziejami?

– Apelujemy o czujność i zachęcamy do należytego zabezpieczenia altanek czy pomieszczeń, w których chowane są narzędzia przydatne do pracy w ogrodzie – mówi oficer prasowy KPP w Pucku. – Przypominamy, aby przede wszystkim nie kusić złodzieja i nie trzymać w ogródkowych altankach wartościowych przedmiotów.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo działki, należy:

  • właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość na przykład skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu;
  • zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi;
  • wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną;
  • starannie zabezpieczyć altanę lub domek – wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki, założyć na okna kraty;
  • regularnie kontrolować stan zabezpieczeń, gdyż kilkudniowa nieobecność właściciela i brak zmian na działce może zwrócić uwagę przestępcy i nakłonić go do włamania, warto też zwiększyć wizyty na terenie ROD zimą;
  • podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy – może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.

– O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami: poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje – dodaje asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk. – Zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *