Ostatnie pożegnanie śp. Adama Zażembłowskiego: pogrzeb, na który przybyły tłumy

Adam Zażembłowski, ceniony i poważany samorządowiec ziemi puckiej, zmarł w wieku 59 lat. Uroczystości pogrzebowe śp. Adama Zażembłowskiego odbyły się w poniedziałek, 19 sierpnia 2024 r. w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku oraz na Cmentarzu nad Zatoką w Pucku.

W dniu pogrzebu śp. Adama Zażembłowskiego pucka fara wypełniła się po brzegi: setki osób przybyły Go pożegnać. Wraz z najbliższą rodziną i przyjaciółmi, Adama Zażembłowskiego żegnały poczty sztandarowe: szkół, oddziałów ZKP, stowarzyszeń, KGW, służb mundurowych; przedstawiciele wszystkich samorządów ziemi puckiej jak i przedstawiciele samorządów zaprzyjaźnionych z ziemią pucką; przedstawiciele policji, straży pożarnej, Szpitala Puckiego, puckiego pogotowia, Straży Miejskiej w Pucku, i wielu, wielu innych.

Mszę świętą odprawił biskup Wiesław Szlachetka w asyście proboszcza puckiej fary ks. prałata Jerzego Kuncy oraz proboszcza parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej w Pucku ks. Mariusza Kunickiego.

Gdy uroczysta msza św. dobiegła końca, chętni mogli powiedzieć o zmarłym kilka słów. A chętnych było wielu. Śp. Adam swoim życiem i działalnością tak bardzo wpłynął nie tylko na rozwój miasta Puck i powiatu puckiego, lecz także na relacje z ludźmi.

Po staroście powiatu puckiego głos zabrała obecna burmistrz miasta Puck Hanna Pruchniewska, która m.in. przytoczyła życiorys Adama, Jego zasługi dla miasta, przypomniała czasy, kiedy to jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, Adam Zażembłowski, jako burmistrz Pucka, zabiegał o utworzenie partnerstw z miastami europejskimi i podpisał akt z niemieckim miastem Stein. Po burmistrz Pucka o śp. Adamie opowiedział Kurt Krömer, burmistrz miasta Stein. Laudacje wygłosili także: dyrektor biura ZKP Łukasz Richert, prezes puckiego oddziału ZKP Piotr Gruba, dr Dorota Dettlaff w imieniu Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka, członek Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Pucku, przedstawiciel Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów oddział Puck, oraz proboszcz puckiej fary ks. prałat Jerzy Kunca. Wszyscy pięknie wspominali śp. Adama, jego życie, działalność oraz wyrazili najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom śp. Adama Zażembłowskiego.

Zarówno biskup Szlachetka jak i proboszcz Kunca podkreśli wagę wiary chrześcijańskiej, którą żył śp. Adam Zażembłowski.

Ks. prałat Jerzy Kunca wspomniał nie tylko miłość śp. Adama Zażembłowskiego do puckiej fary, Jego zaangażowanie w pomoc w przeprowadzaniu inwestycji, tworzenia kosztorysów, itd. Wspomniał także o Jego czynnej obecności w życiu Kościoła.


Fot. Magdalena Gębka-Scuffins

Śp. Adam Zażembłowski – życiorys

Adam Zażembłowski urodził się 31 maja 1965 r. w Pucku. Z Puckiem i ziemią pucką związany był całe swoje życie.

Ukończył Szkołę Podstawową nr 2 im. Hieronima Derdowskiego w Pucku (obecnie budynek dawnej “dwójki” zajmuje Szkoła Podstawowa im. Mariusza Zaruskiego w Pucku). Kolejno ukończył Technikum Rolnicze w Rzucenie oraz Akademię Rolniczą w Olsztynie. Podjął pracę w Stacji Hodowli Roślin i Nasiennictwa w Pucku.

Po ukończeniu studiów dyplomowych, przez siedem lat uczył w Technikum Rolniczym w Rzucewie. W tym czasie związał się z samorządem – został radnym miasta Puck, w latach 1994-1998 był przewodniczącym Komisji Budżetowej w Radzie Miasta Puck.

W latach 1999-2006 był burmistrzem miasta Puck. Jako burmistrz dokonał wiele zmian w mieście: za Jego rządów powstała m.in. pierwsza ścieżka rowerowa w Pucku, miasto zawarło aż trzy partnerstwa z innymi miastami. W tym czasie został także aktywnym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Był prezesem puckiego oddziału ZKP przez cztery kadencje (12 lat). Współzałożyciel m.in. Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka, pomysłodawca wielu wydarzeń, m.in. obchodów Kaszubskiego Dnia Matki w Pucku, współorganizator wydarzeń takich jak Morska Pielgrzymka Rybacka, obchody rocznic zaślubin Polski z morzem w Pucku. Przez 17 lat (od 2007 roku) pełnił funkcję prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.

Od 2010 roku był radnym powiatu puckiego, a od 2014 r. także przewodniczącym Rady Powiatu Puckiego.

Zmarł niespodziewanie, w wyniku wypadku przy przycinaniu tui na własnej posesji w Celbowie, w środę, 14 sierpnia 2024 r. Jego pogrzeb odbył się w poniedziałek, 19 sierpnia 2024 r. w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku, a pochowany został na Cmentarzu przy Zatoce w Pucku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *