1 września 2024 r. był dniem wyjątkowym, bo tego dnia minęło dokładnie 85 lat od wybuchu II wojny światowej. Mieszkańcy ziemi puckiej pamiętali i złożyli hołd poległym bohaterom.
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Helu
Na Początku Polski uroczystość związana z rocznicą wybuchu II wojny światowej obywa się pod pomnikiem Obrońców Helu.
– Dziś mija 85 lat od wybuchu tej strasznej wojny. Polacy bili się o wolność, lepszy świat, wolną ojczyznę i Europę. Z roku na rok jest coraz mniej naocznych świadków wojny, naszym obowiązkiem jest o tym dniu pamiętać – przypominają w Helu. – Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny. Podczas spotkania pod pomnikiem, które poprowadziła Żanna Sępińska, zaśpiewaliśmy wspólnie hymn państwowy, Aleksandra Muttke-Lamparska wygłosiła przemówienie okolicznościowe. Dzieci i młodzież z helskiej szkoły wystąpiły z programem artystycznym.
Pod pomnikiem Obrońców Helu nie zabrakło warty honorowej Żołnierzy Wojska Polskiego z Punktu Bazowania Hel oraz pocztów sztandarowych: ZSO w Helu oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o/Hel. Na koniec uroczystości złożono pod pomnikiem Obrońców Helu kwiaty i znicze pamięci.
Fot. Urząd Miasta Hel
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej we Władysławowie
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej we Władysławowie upamiętniły wszystkie jej ofiary, żołnierzy i cywilów, w tym także pomordowanych mieszkańców Wielkiej Wsi z 11 września 1939 roku.
– Po mszy świętej uczestnicy spotkali się przy obelisku Męczenników Wielkiej Wsi, gdzie delegacje złożyły kwiaty. Obchody główne odbyły się na cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego i Ofiar Terroru przy ul. Gdańskiej. Po przemówieniu burmistrza Władysławowa Romana Kużla odczytany został Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Następnie zebrani złożyli wiązanki kwiatów w hołdzie poległym. Cześć ich pamięci! – relacjonują w Gminie Władysławowo. – Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu, parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie za odprawienie mszy św. w intencji Ojczyzny i ofiar wojny, Dowództwu Garnizonu Władysławowo za współorganizację, pocztom sztandarowym, delegacjom, Miejsko-Parafialnej Młodzieżowej Orkiestrze oraz wszystkim, którzy uświetnili dzisiejszą rocznicę.
Fot. Konrad Kędzior
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Pucku
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Pucku, mieście powiatowym, odbyły się z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej i Kompanii Reprezentacyjnej 33. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Gdyni oraz Puckiej Orkiestry Dętej.
W uroczystościach w puckiej farze i na cmentarzu przy al. Lipowej brały udział władze państwowe, samorządowe, przedstawiciele wojska, służb mundurowych, lokalne instytucje, placówki oświatowe, organizacje oraz mieszkańcy Pucka.
Najpierw odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, poległych i pomordowanych ofiar II wojny światowej w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku, a po niej nastąpił przemarsz przez Stary Rynek na Cmentarz nad Zatoką przy al. Lipowej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości: Apel Pamięci i salwa honorowa, złożenie wiązanek kwiatów przy pomnikach poległych w obronie Ziemi Puckiej i więźniów obozu w Stutthof.
Fot. Piotr Lessnau
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Kosakowie
Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej w gminie Kosakowo. Mieszkańcy, samorządowcy – z wójt gminy Kosakowo Euniką Niemc na czele, przedstawiciele organizacji, instytucji i stowarzyszeń spotkali się przy Kwaterze Żołnierzy Września 1939 roku, gdzie spoczywają obrońcy Kępy Oksywskiej (na cmentarzu parafialnym w Kosakowie) Tu odbyły się uroczystości, które godnie uczciły pamięć poległych żołnierzy i cywilów.
Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Jest temat, który chcesz nagłośnić? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila (redakcja@dziennikpucki.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej WhatsAppem (+48 888 332 446).
Znajdziesz nas również na Facebooku, platformie X, Instagramie, TikToku, LinkedIn.