Nie wiadomo, jaki byłby los nieprzytomnej czternastolatki, gdyby nie reakcja 47-letniej mieszkanki Władysławowa, która nie przeszła obojętnie obok leżącej na ulicy dziewczyny. Dzięki jej reakcji udało się uniknąć możliwej tragedii. Policjanci wyjaśniają okoliczności, w jakich nastolatka znalazła się pod wpływem alkoholu.
W poniedziałek, 5 lutego 2024 r. 47-latka wykonała telefon po pomoc, który odebrali mundurowi z Komisariatu Policji we Władysławowie. Policjanci natychmiast pojechali we wskazane przez informującą miejsce, gdzie zobaczyli leżącą na ulicy nastolatkę.
– Zaniepokojona zgłaszająca poinformowała, że dziewczyna jest sama, nieprzytomna, ale oddycha – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Mundurowi wyczuli od nastolatki silną woń alkoholu i dbając o jej bezpieczeństwo ułożyli w pozycji bezpiecznej, do czasu przybycia służb medycznych. Ratownicy, po przebadaniu młodej dziewczyny, przekazali nastolatkę opiekunowi, który zobowiązany został do przejęcia opieki nad dzieckiem.
Policjanci z Władysławowa ustalili, że 14-letnia mieszkanka powiatu puckiego spożywała alkohol ze znajomymi, których przy niej już nie było, gdy leżała na ziemi. Pozostawioną w stanie upojenia alkoholowego nastolatką zainteresowała się dopiero 47-letnia mieszkanka Władysławowa.
Policjanci ustalili, kim jest jeden z kolegów dziewczyny, który z nią wcześniej przebywał. To również 14-letni mieszkaniec powiatu puckiego, który został przekazany opiekunowi.
Puccy policjanci przypominają, zgodnie z polskim prawem alkohol mogą kupować i spożywać jedynie osoby, które ukończyły 18. rok życia. Picie alkoholu przez małoletnich jest zabronione. Młody człowiek, który zostanie ujawniony na spożywaniu alkoholu poniesie konsekwencje z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
– Nastolatkowie, którzy spożywali alkohol i znajdowali się pod jego wpływem będą składali wyjaśnienia w sądzie rodzinnym – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. –Powyższe zachowanie może świadczyć o demoralizacji nieletniego i być podstawą zastosowania odpowiednich środków wychowawczych oraz poprawczych przez sąd rodzinny. Opiekunowie nastolatków mogą zostać zobligowani do zwrócenia jeszcze większej uwagi na dziecko, aby ponownie nie doszło do takiej sytuacji.