Morska Pielgrzymka Rybacka to nic innego jak odpust świętych Piotra i Pawła: wyprawa kutrami do Pucka, modlitwa na Zatoce Puckiej i msza u stóp zabytkowej fary, a później mnóstwo atrakcji artystycznych i smakowych.
W sobotę, 29 czerwca 2024 r. w Pucku tradycji Morskiej Pielgrzymki Rybackiej stało się zadość (pomimo 1,5 godzinnego opóźnienia). Historia tego pielgrzymowania ma źródła w XIII wieku, ale w aktualnej formie reaktywowano pielgrzymowanie drogą morską w 1981 r., kiedy rybacy z Kuźnicy i całego Półwyspu Helskiego wyruszyli na kutrach do Pucka.
43. Morska Pielgrzymka Rybacka
Do Pucka, jak co roku, przypłynęli ludzie morza na kutrach, ze swoimi rodzinami i gośćmi z portów we Władysławowie, Helu, Jastarni, Kuźnicy, Mechelinek. Na spotkanie z nimi wyruszyła też grupa z Pucka – z kapłanami na pokładzie. Na wodach Zatoki Puckiej odbyła się modlitwa za rybaków, którzy codziennie zmagają się z żywiołem na wzór patronów puckiej parafii św. Piotra i Pawła.
Gdy kutry z Pucka i gościnne z innych miejscowości dotarły do portu rybackiego w Pucku, wszyscy wspólnie z tłumami, które pozostały na ladzie, wzięli udział w uroczystej, plenerowej mszy św. u stóp puckiej fary, którą celebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Piotr Przyborek.
– Cieszymy się, że to wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło tak wielu mieszkańców i turystów! – podkreślają w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku.
Po niej były występy, muzyka, i pyszne jedzenie, a wszystkiemu towarzyszyło słońce i wspaniała atmosfera.
Fot. Konrad Kędzior / Miasto Puck
Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Jest temat, który chcesz nagłośnić? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila (redakcja@dziennikpucki.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej WhatsAppem (+48 888 332 446) lub na naszym Facebooku: www.facebook.com/DziennikPucki