Jak nie dać się oszukać podczas zakupów internetowych? Policjanci z Pucka podpowiadają

Zaczyna się czas wzmożonych zakupów, głównie w związku ze zbliżającymi się świętami. Wiele osób decyduje się na zakupy poprzez Internet, co oszczędza czas i często też pieniądze. Oszuści jednak nie próżnują i wymyślają różne metody oszustw, aby wyłudzić jak największą sumę pieniędzy. Przez nieuwagę oraz chęć kupna lub szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, można stracić sporo gotówki. Puccy policjanci odnotowują zgłoszenia dotyczące nieuczciwego zarobku i dlatego też apelują o rozwagę i ostrożność, jak i podpowiadają, jak nie dać się oszukać.

Z roku na rok coraz więcej słyszy się o nowych metodach oszustw, które mają na celu wyłudzanie pieniędzy. Oszuści udają funkcjonariuszy, pracowników banków oraz wnuczków. Ale ich kreatywność na tym nie poprzestaje. By wyłudzić pieniądze oraz nasze dane z karty, posługują się także popularną platformą sprzedażową oraz komunikatorem.

Jak działają oszuści?

Wystawiasz przedmiot do sprzedaży na popularnej platformie sprzedażowej. Znajduje się kupiec, który odzywa się najczęściej za pośrednictwem znanej aplikacji do komunikowania. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. PAMIĘTAJ! TO OSZUSTWO! NIGDY NIE KLIKAJ W PRZESŁANY LINK. Transakcja powinna dojść do skutku tylko i wyłącznie za pośrednictwem portalu, na którym dochodzi do sprzedaży, a nie przez inny komunikator. Oszust w fałszywym linku będzie prosił o dane z karty i numer zabezpieczający oraz stan konta. BĄDŹ CZUJNY, NIE PODAWAJ DANYCH DO SWOJEGO KONTA, a tym bardziej KODU ZABEZPIECZAJĄCEGO. W ten sposób oszust wypłaci sobie Twoje pieniądze.

Jak nie dać się oszukać?

By uniknąć oszustwa:

  • rozliczaj się tylko przez dany portal;
  • unikaj bezpośrednich transakcji;
  • uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory;
  • sprawdź instrukcje płatności z portalami sprzedażowymi.

Pamiętaj, by zachować najwyższą ostrożność, jeśli ktoś przekierowuje rozmowę poza platformę sprzedażową (np. na adres email lub komunikator) lub nakłania Cię do kliknięcia w link – może on prowadzić nie tylko do fałszywej strony, ale także do pobrania złośliwego oprogramowania.

Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik sklepów internetowych, platform sprzedażowych. Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Na oficjalnych stronach popularnych platform sprzedażowych możemy przeczytać „Pamiętaj, że platforma  nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji płatności, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.”

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. W usłudze przesyłki nie ma prośby o dane Twojej karty bankowej (np. jej numer czy kod CVC/CVV) ani o dane logowania do bankowości internetowej!

Co robić, gdy padnie się ofiarą oszusta?

  • Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię. Możesz od razu zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w GooglePay i ApplePay.
  • Poinformuj o zaistniałym zdarzeniu policję.

– Policjanci z puckiej komendy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku.Pamiętaj, by przy podawaniu danych karty bankowej zachować szczególną ostrożność. Należy upewnić się, czy oszuści nie zastawili na nas pułapki. Zanim potwierdzisz operację zawsze sprawdzaj, czy zgadza się numer konta odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy przelać. To może nas uratować przed utratą pieniędzy.

Fot. KPP w Pucku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *