Na zaproszenie organizatorów III Kongresu Edukacji Prawnej, który odbył się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Pucku asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, wzięła udział w wydarzeniu, które zgromadziło przedstawicieli środowisk prawniczego i edukacyjnego, organizacji pozarządowych, a także władz samorządowych. Tematyka kongresu obejmowała szerokie spektrum zagadnień kluczowych dla przyszłości edukacji prawnej w Polsce.
Kongres organizowany przez Fundację Teneo, Krajową Izbę Radców Prawnych i Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku odbył się w środę, 13 listopada 2024 r. i rozpoczął się debatą plenarną „Budowanie świadomości prawnej jako ważny segment edukacji obywatelskiej” z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Rzeczniczki Praw Dziecka, a także edukatorów i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Senator Sławomir Rybicki, w imieniu Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz swoim własnym, z okazji inauguracji kongresu, życzył organizatorom i uczestnikom owocnych obrad i inspirujących wniosków. Wśród gości byli także I wicewojewoda pomorski Emil Rojek, wiceprezydent Gdyni Oktawia Gorzeńska, prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim oraz pomorski kurator oświaty Grzegorz Kryger.
W kolejnej części Kongresu odbyły się równolegle panele i warsztaty w obszarach tematycznych:
- „Dobre praktyki w edukacji prawnej”,
- „Mediacje szkolne i rówieśnicze”,
- „Prawa ucznia z Prawem Marcina”,
- „Standardy ochrony małoletnich w szkołach” oraz
- „Walka z hejtem w szkole”, w którym, jako panelistka, udział wzięła oficer prasowa z puckiej komendy.
Panel poprowadziła psycholożka i aktywistka, współtwórczyni akcji „TAK dla prewencji suicydalnej” Paulina Filipowicz, a panelistami w dyskusji byli także: wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce SSO Ewa Ważny i członek Rady Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniku Praw Dziecka oraz przedstawiciel Rady przy Zespole ds. Etyki badań społecznych z udziałem dzieci w Polsce Marcel Podgórny.
W powyższych panelach uczestniczyli specjaliści prawa, psychologii, pedagogiki i innych ważnych dziedzinach. Wśród nich byli: Marcin Kruszewski „Prawo Marcina” oraz sędzia Anna Maria Wesołowska.
Oficer prasowa KPP w Pucku, jako panelistka, wypowiadała się na temat diagnozy problemu: czym jest hejt i skąd się bierze? Kto i dlaczego hejtuje, jakie są rodzaje hejtu, przyczyny, sposoby działania hejterów? Gdzie i jak najczęściej szerzy się hejt?
– Wspólnie z pozostałymi panelistami, SSO Ewą Ważny oraz Marcelem Podgórnym mówiliśmy o tym, kogo dotyka hejt, czy są osoby/grupy osób, szczególnie narażone na hejt, jak ofiary hejtu są wybierane i czy hejtowani bywają też hejterami? – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowa KPP w Pucku. – Dyskutowaliśmy też o konsekwencjach psychicznych, zdrowotnych, społecznych, szkolnych, edukacyjnych hejtu, zarówno dla ofiar, jak i dla hejterów.
W kolejnej części kongresu zastanawiano się, czego brakuje w systemie edukacji, skoro hejt jest tak powszechny? Czy/jak bardzo zjawisko hejtu nasila się i jaka jest świadomość konsekwencji hejtu wśród dzieci i młodzieży, nauczycieli, rodziców i organów prowadzących szkoły?
Ostatnia „runda” spotkania dotyczyła tematu „Dzieciństwo i młodość bez hejtu – utopia czy realny cel?” czyli co, kto i jak ma zrobić, aby ograniczyć hejt wśród dzieci i młodzieży. Ujęto najważniejsze pomysły, postulaty, rozwiązania, które skłoniły uczestników kongresu do zadawania dodatkowych pytań. Oficer prasowa, razem z pozostałymi panelistami, stworzyli przy tym przestrzeń do wymiany poglądów i dobrych praktyk, celem wprowadzenia wiedzy prawnej do polskiego systemu edukacji, aby budować świadome i odpowiedzialne społeczeństwo obywatelskie.
– Jako członek panelu, udzielałam odpowiedzi na pytania i dzieliłam się doświadczeniem. Uczestnicy kongresu, nauczyciele i naukowcy, eksperci ds. edukacji, przedstawiciele zawodów prawniczych, organizacji pozarządowych, a także władz samorządowych, wsłuchiwali się także w ciekawe wypowiedzi wiceprezeski Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz członka Rady Dzieci i Młodzieży przy Rzeczniku Praw Dziecka – podsumowuje asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk. – To ogólnopolskie forum wymiany poglądów, pomysłów i dobrych praktyk, które miało na celu znalezienie najlepszych rozwiązań dla powszechnego wprowadzenia elementów wiedzy prawnej do systemu edukacji, cieszyło się dużą frekwencją i przyciągnęło licznych uczestników gotowych do dyskusji nad przyszłością edukacji prawnej w Polsce.
Fot. KPP w Pucku
Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Jest temat, który chcesz nagłośnić? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila (redakcja@dziennikpucki.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej WhatsAppem (+48 888 332 446).
Znajdziesz nas również na Facebooku, platformie X, Instagramie, TikToku, LinkedIn.
Moje gratulacje