Na terenie gminy Puck, w Błądzikowie, doszło do groźnego zdarzenia drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia. Choć auto kierowane było zgodnie z przepisami, wypadku nie dało się uniknąć.
Wezwanie do wypadku z udziałem osobówki i sarny w Błądzikowie wpłynęło do puckich policjantów około godz. 7.30 w piątek, 15 grudnia 2023 r. Mundurowi pojechali na miejsce zdarzenia i ustalili, że choć kierowca osobowego BMW poruszał się zgodnie z przepisami, to wypadku nie dało się uniknąć.
– Jak ustalili funkcjonariusze, przed prawidłowo jadące drogą BMW, zza krzaków, wyskoczyła sarna. W wyniku tego zdarzenia doszło do uszkodzenia pojazdu, co uniemożliwiło mieszkance powiatu puckiego dalszą jazdę. 42-latka nie odniosła obrażeń ciała – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – W ostatnim czasie policjanci z puckiej komendy odnotowują zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt. Apelujemy o ograniczenie prędkości jazdy nie tylko w rejonie lasów, ale również rejonach nieużytków rolnych oraz pól, gdzie niebezpieczeństwo nagłego pojawienia się zwierząt na drodze jest duże.
Puccy policjanci przypominają, że zawsze, gdy wjeżdża się w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta, należy zdjąć nogę z gazu, gdyż to da większe szanse w chwili, gdy na jezdnię, nieoczekiwanie wtargnie leśne stworzenie.
– Takie zderzenie może być śmiertelne w skutkach nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy – ostrzegają w puckiej komendzie.
Co robić po zderzeniu pojazdu z dzikim zwierzęciem?
Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, przede wszystkim należy:
- zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy;
- następnie wezwać policję informując o miejscu i okolicznościach zdarzenia;
- pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia, gdyż zranione zwierzę może być agresywne i może zaatakować, nie ma także pewności, czy nie ma wścieklizny.
– Nigdy nie lekceważmy znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Widząc ten znak należy zwolnić i jechać ze stałą prędkością, aby w obliczu zagrożenia mieć czas na odpowiednią reakcję – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk. – Zachowania zwierząt wybiegających na jezdnię nie da się przewidzieć: mogą one nagle zatrzymać się na środku drogi lub biec z pełnym impetem wprost na jadący samochód.
Zasady bezpieczeństwa jazdy w terenach leśnych
Podczas podróży w terenach leśnych, rejonach nieużytków rolnych oraz pól, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa:
- dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza;
- oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu;
- jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne;
- zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta;
- znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.