Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku cyklicznie uczestniczą w spotkaniach z seniorami, na których uświadamiają o bezpieczeństwie. Tym razem dzielnicowy i policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną w puckiej komendzie, spotkali się z członkami Klubu Seniora w Pucku.
Ogólnopolski Dzień Seniora przypadł na wtorek, 14 listopada 2023 r. Wyjątkową datę wykorzystali puccy policjanci, którzy tego spotkali się z seniorami w Klubie Seniora w Pucku. Była to doskonała okazja, aby otoczyć wsparciem tę szczególną grupę naszego społeczeństwa.
– Poczucie bezpieczeństwa osób starszych to jeden z głównych czynników wpływających na jakość ich życia. Współdziałanie z pucką komendą w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne, dlatego mundurowi z powiatu puckiego chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o zasadach bezpieczeństwa – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Celem ostatniego spotkania było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy oraz jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą. Na podstawie przykładów podanych przez policjantów, seniorzy dowiedzieli się, np. jak nie stać się ofiarą oszustów działających metodą “na wnuczka”, „na policjanta” oraz na pracownika banku czy na pracownika administracji.
Policjanci z Pucka podają, że z danych statystycznych wynika, iż największa ilość przestępstw popełnianych na osobach starszych to głównie oszustwa i kradzieże.
– Zwykle pod pretekstem udzielenia nagłej pomocy sprawcy wykorzystują bezradność i osamotnienie starszych osób. Niektóre z towarzyszących chorób powodują np. zaniki pamięci, osłabienie sprawności umysłowej, w szczególności pamięci krótkotrwałej, nasilające się trudności w samodzielnym radzeniu sobie z codziennymi czynnościami, utrata zdolności poznawczych oraz umiejętności związanych z codziennymi zajęciami – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk. – Takim osobom konieczne jest zapewnienie wsparcia i ochrony przez zagrożeniami.
W zorganizowanym spotkaniu w Puckim Klubie Seniora uczestniczyli oczywiście seniorzy, policjanci a także pracownicy ZUSu i NFZ.
Policjantka z KPP w Pucku przekazała seniorom niezbędna wiedzę, mającą na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstw. Zwróciła uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych, to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające.
Dzielnicowy z puckiej komendy zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym oraz przekazał wszystkim gadżety odblaskowe.
– Dodatkowo funkcjonariuszka odpowiadała na pytania seniorów związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo – dodaje asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk. – Seniorzy chętnie dzielili się też swoimi doświadczeniami życiowymi, niejednokrotnie przykrymi dla nich, ale pozwalającymi im na wyciągnięcie konstruktywnych wniosków na przyszłość. Spotkanie to przebiegło w miłej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.