W ramach trwającej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, w którą aktywnie włączyła się Polska Policja, policjantka z puckiej komendy spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej w Leśniewie, by utrwalić kształtowanie prawidłowych postaw społecznych młodzieży przed przemocą.
Akcja „Dzieciństwo bez przemocy” ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Jest to inicjatywa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowej Koalicji na rzecz Ochrony Dzieci, która trwa od 8 października do 19 listopada 2024 r.
Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał (19 listopada 2024 r.) w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty użyteczności publicznej w całej Polsce będą podświetlane na czerwono. Akcja będzie coroczną inicjatywą wzmacniającą kształtowanie prawidłowych postaw społecznych wobec ochrony dzieci przed przemocą.
– Ochrona dzieci przed przemocą to bardzo ważne zadanie dla wszystkich policjantów – tłumaczy asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowa KPP w Pucku. – W celu poprawy skuteczności podejmowanych działań w ramach kampanii, policjanci podejmują inicjatywy informacyjno-edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych dotyczące przeciwdziałania przemocy wobec dzieci.
Policjantka z puckiej komendy, w trakcie spotkania, uwrażliwiała młodzież na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, podkreślała ich rolę w relacjach rówieśniczych i reagowaniu na przypadki krzywdzenia rówieśników, oraz wspominała, jak ważne jest wspieranie rówieśników w reagowaniu na przemoc.
Podczas spotkania wspomniała o różnych formach przemocy, w tym cyberprzemocy oraz konsekwencjach prawnych za popełnianie czynów niezgodnych z prawem.
Na potrzeby przedsięwzięcia uruchomiana została strona internetowa www.dziecinstwobezprzemocy.pl, na której można uzyskać informacje o kampanii, jej partnerach oraz poszerzyć wiedzę z zakresu przemocy wobec dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka. Więcej informacji na temat przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii można uzyskać u oficera prasowego puckiej komendy (e-mail rzecznik.puck@gd.policja.gov.pl tel. 4774- 25- 250).
- Telefon zaufania 116 111 dla wszystkich dzieci i nastolatków (poniżej 18 r.ż.) potrzebujących wsparcia, wspólnego poszukania rozwiązań lub po prostu kogoś, kto ich wysłucha.
- Dzieci i młodzież mogą zadzwonić pod numer 116 111, napisać przez czat lub wysłać wiadomość na stronie: www.116111.pl
- W ramach centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę pełni również dyżury specjalistyczne. Młode osoby mogą porozmawiać z seksuolożką, prawniczką, dietetyczką, pracowniczką socjalną, terapeutą uzależnień, pedagożką i psychiatrką. Grafik dyżurów znajduje się na stronie: www.centrumwsparciadladzieci.pl/dyzury-specjalistyczne
– Jeśli Twoje dziecko, uczeń, podopieczny lub młoda osoba w Twoim otoczeniu, zmaga się z trudnościami, ma problemy rodzinne, szkolne lub rówieśnicze, doświadczyło przemocy lub po prostu potrzebuje rozmowy, powiedz mu o numerze 116 111 – zachęca asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowa KPP w Pucku.
Fot. KPP w Pucku
Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Jest temat, który chcesz nagłośnić? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila (redakcja@dziennikpucki.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej WhatsAppem (+48 888 332 446).
Znajdziesz nas również na Facebooku, platformie X, Instagramie, TikToku, LinkedIn.