Trzy wyjątkowe dni w gminie Kosakowo podkreśliły lokalne wartości i historię, a jednocześnie dostarczyły mnóstwo dobrej zabawy mieszkańcom i gościom gminy.
Wyjątkowe trzy dni w gminie Kosakowo: trzy miejscowości (Rewa, Mechelinki i Kosakowo), trzy sceny i… pięć muzycznych gwiazd, które uświetniły gminne wydarzenie. Dni Gminy Kosakowo połączone były również z obchodami 800-lecia czterech wsi: Pierwoszyna, Dębogórza, Mostów i Kosakowa.
W czwartek, 15 sierpnia 2024 r. Dni Gminy Kosakowo wystartowały ze świętowaniem w Rewie. To tam odbył się już 27. Festyn Kaszubski zorganizowany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/ Dębogórze Kosakowo . W programie, tradycyjnie, był przemarsz przez Rewę oraz plenerowa msza święta w oprawie muzycznej zespołu Kosakowianie. Na scenie, oprócz zespołów folklorystycznych, wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo, zespół Fucus oraz gwiazda wieczoru – Jorrgus. Przez cały dzień imprezy można było odwiedzać stanowiska z rękodziełem oraz tradycyjnymi, kaszubskimi potrawami. Były też konkursy i wspólna zabawa w kaszubskim klimacie. Całe wydarzenie zakończyła biesiada w wykonaniu zespołu Szwagry.
W piątek, 16 sierpnia 2024 r. na letniej scenie w Mechelinkach rozbrzmiały największe hity wyjątkowego artysty Zbigniewa Wodeckiego, w sentymentalnym programie artystycznym Zacznij od Bacha. Grupa zagrała i zaśpiewała największe przeboje artysty, m.in. „Zacznij od Bacha”, „Lubię wracać”, „Chałupy – Welcome to”, „Z tobą chcę oglądać świat”, „Opowiadaj”, a nawet „Pszczółka Maja”.
W sobotę, 17 sierpnia 2024 r., na zakończenie obchodów Dni Gminy Krokowa na placu przy Kosakowskiej Górce, rozpoczęła się kilkugodzinna impreza plenerowa z najlepszą muzyką w tle.
Wójt gminy Kosakowo Eunika Niemc oficjalnie podziękowała mieszkańcom oraz turystom za ich obecność w tych obchodach, jednocześnie przybliżając historię gminy.
– Górka Kosakowska stanowi takie centrum społecznej integracji naszej gminy, naszych mieszkańców, ale również mieszkańców spoza granic naszej gminy i spoza granic naszego kraju. Dzisiaj jest trzeci dzień, kiedy świętujemy Dni Gminy Kosakowo, ale także 800-lecie naszych miejscowości, czyli Dębogórza, Pierwoszyna, Mostów i Kosakowa – mówiła Wójt gminy Kosakowo. – Dla ciekawostki, należy powiedzieć, że te wsie są nawet starsze niż 800 lat, bo tak naprawdę książę Pomorza Świętopełk II w swoim dokumencie zawarł nazwy tych czterech miejscowości z gminy Kosakowo. Był to dokładnie rok 1224, czyli można powiedzieć, że na pewno te miejscowości są starsze, niż 800 lat. Jest to przepiękna historia, która jest wpisana w naszą gminę Kosakowo, więc jest co świętować.
Na wydarzeniu obecny był również Jerzy Włudzik, były wójt gminy Kosakowo, który został serdecznie i oficjalnie powitanie przez obecną wójt gminy, jak i artystów występujących na scenie. M.in. złożono mu podziękowania za pomysł założenia Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo, która w przyszłym roku (2025) będzie obchodziła 10-lecie działalności.
Z okazji 800-lecia czterech sołectw (Dębogórze, Kosakowo, Mosty, Pierwoszyno) można było złożyć życzenia urodzinowe na czterech wielkich banerach umieszczonych nieopodal sceny: każda wieś miała swój dedykowany baner, a chętni mogli napisać na nich urodzinowe życzenia.
Dni Gminy Kosakowo obchodzone są każdego roku, i co roku zwieńczeniem obchodów jest koncert znanego artysty. Tym razem gwiazdą wieczoru był Andrzej Piaseczny, a przed nim wystąpiły zespoły Będzie Padać (Maanam Project) oraz Red Lips.
Całe wydarzenie opiewało w multum atrakcji dla każdego w każdym wieku. Była dedykowana strefa „wesołego miasteczka”, stoiska z piciem, jedzeniem, ręcznymi i regionalnymi wyrobami. M.in. Można było kupić piwo, które wyprodukowane zostało, by uczcić 800-lecie czterech wsi gminy Kosakowo: każde miało dedykowaną etykietę z oryginalną nazwą miejscowości z 1224 r. wraz z grafiką zapisów wykonanych 800 lat temu.
Całą imprezę na Górce Kosakowskiej uświetniły także występy: Kaszubskiego Regionalnego Chóru „Morzanie”, teatr ognia w wykonaniu artystów Sota Fireshow, skok spadochronowy z flagą gminy Kosakowo w wykonaniu Piotra Taczały (rekordzisty świata w skoku spadochronowym z balonu z pułapu ponad 7 500m), energetyczna Zumba w wykonaniu Sławomira Jamiołkowskiego.
Fot. Magdalena Gębka-Scuffins
Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Jest temat, który chcesz nagłośnić? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila (redakcja@dziennikpucki.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej WhatsAppem (+48 888 332 446) lub na naszym Facebooku: www.facebook.com/DziennikPucki