Port we Władysławowie był największym polskim portem rybackim nad Bałtykiem – taką ciekawostką dzieli się gmina Władysławowo i opowiada o kawałku jej historii.
3 maja 1938 roku nastąpiło uroczyste otwarcie portu we Władysławowie. Otrzymał wtedy urzędową nazwę „Władysławowo” – dla upamiętnienia fortu wojennego, zbudowanego tu w 17 wieku na polecenie króla Władysława IV.
W latach 1958-1960 nastąpiła rozbudowa portu we Władysławowie, w wyniku której powstało Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich „ARKA” (a później „SZKUNER”).
W 1969 roku wzdłuż nabrzeża wyładunkowego oddany został do użytku kompleks przemysłowy mieszczący halę przetwórstwa ryb, komory chłodnicze, urządzenia zamrażalnicze, chłodnię oraz pomieszczenia socjalne i biurowe. W latach swojej świetności w basenie portowym stacjonowało około 200 jednostek.
Od 1994 roku port we Władysławowie jest otwarty dla turystów.
– Znajduje się tu morskie przejście graniczne w turystyce żeglarskiej do portów skandynawskich, litewskich i łotewskich – informuje Gmina Władysławowo. – W miesiącach letnich port staje się bazą dla rejsów wycieczkowych po Bałtyku, a przez cały rok przyciąga historycznym muralem znajdującym się na wschodnim falochronie.
Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Jest temat, który chcesz nagłośnić? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila (redakcja@dziennikpucki.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej WhatsAppem (+48 888 332 446).
Znajdziesz nas również na Facebooku, platformie X, Instagramie, TikToku, LinkedIn.