Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Pucku po raz kolejny odbył się Bieg Tropem Wilczym. Historyczno-sportowa impreza upamiętniająca poległych bohaterów, zorganizowana przez nauczyciela PCKZiU w Pucku Jana Trofimowicza, zainteresowała ponad 200 uczniów ze szkół w powiecie puckim.
W czwartek, 6 marca 2024 r. na terenie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku zebrało się liczne grono uczniów szkół średnich powiatu puckiego: nie tylko PCKZiU, lecz także m.in. PZS Kłanino, I LO im. S. Żeromskiego w Pucku czy Pozytywnych Inicjatyw. Wraz z uczniami, na zaproszenie głównego organizatora i pomysłodawcy – Jana Trofimowicza, na wydarzeniu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych byli także nauczyciele oraz przedstawiciele samorządu powiatu puckiego (przewodniczący Rady Powiatu Puckiego Kazimierz Czernicki, sekretarz Starostwa Powiatowego w Pucku Andrzej Rożek), instytucji i organizacji, w tym ks. prałat mgr Jerzy Kunca – proboszcz parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pucku.
XIII Bieg Tropem Wilczym w Pucku – 6 marca 2025
Najpierw odbył się uroczysty apel, ze sztandarami, hymnem Polski i przemowami zaproszonych gości. Mogliśmy usłyszeć zagrzewające do biegu słowa od m.in. dyrektora PCKZiU w Pucku Grzegorza Pałuckiego, proboszcza puckiej fary (była też modlitwa i błogosławieństwo), sekretarza powiatu puckiego Andrzeja Rożka.

Na starcie stanęła najpierw grupa żeńska (ponad 50 osób), później męska (ponad 150 osób). Choć pobiegli w dwóch osobnych rundach, to zadanie mieli to samo: trzy okrążenia dające łącznie 1963 metry – symbolizujące rok 1963., w którym zginął w walce Józef Franczak, ostatni Żołnierz Wyklęty.
Biegaczy zagrzewali uczniowie, który nie zdecydowali się na start w biegu, a także nauczyciele, którzy pięknie ich dopingowali.
Nie obyło się bez: wręczenia pamiątkowych medali, pucharów dla tych, którzy zajęli podium, nagrodzenia tych, którzy mieli najlepsze stroje patriotyczne oraz losowania nagród. Na koniec każdy, kto dołożył swoją cegiełkę (większą, lub mniejszą) w organizację tego wydarzenia, otrzymał podziękowania.
XIII Bieg Tropem Wilczym w Pucku – wyniki
Wśród dziewcząt, pierwsza do mety dobiegła Wiktoria Ciskowska (również zwyciężczyni ubiegłorocznego biegu), natomiast liderem wśród chłopców okazał się Wojciech Grzybowski, który poprawił swój wynik z poprzedniego roku (skok z trzeciego miejsca na pierwsze!).
W każdej kategorii pierwsza dziesiątka otrzymała pamiątkowe medale, dyplomy i nagrody, a osoby na podium otrzymały także puchary. Nagrodzono także osoby za najlepsze przebranie z okazji tego biegu, rozlosowano nagrody wśród wszystkich uczestników i podziękowano tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia.
XIII Bieg Tropem Wilczym w PCKZiU w Pucku nie obfitowałby w liczne nagrody, gdyby nie wsparcie i pomoc następujących instytucji, organizacji i firm:
- Starostwo Powiatowe w Pucku,
- Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku,
- Muzeum Sportu Wiejskiego,
- Dr. Oetker Polska,
- Pomorskie Zrzeszenie LZS,
- Centrum Kultury w Gminie Puck.
– Gratulacje dla zwycięzców oraz dla wszystkich, którzy wyróżnili się kreatywnymi biało-czerwonymi strojami! – winszuje gdański oddział IPN. – Ogromne brawa dla Jana Trofimowicza za organizację oraz dla jego uczniów za nieocenioną pomoc w przygotowaniach!
XIII Bieg Tropem Wilczym 2025 PCKZiU w Pucku | WIDEO
Bieg Tropem Wilczym 2025 PCKZiU w Pucku | ZDJĘCIA
Fot. Magdalena Gębka-Scuffins
Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Jest temat, który chcesz nagłośnić? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila (redakcja@dziennikpucki.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej WhatsAppem (+48 888 332 446).
Znajdziesz nas również na Facebooku, platformie X, Instagramie, TikToku, LinkedIn.